Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalculare pensie

Ma numesc Mitran Paula Carmen, sunt nascuta pe 8 martie 1953, iar anul acesta m-am pensionat la limita de varsta, avand o vechime de 25 de ani in domeniul administrativ, iar pensia mi s-a stabilit 499 RON. Cum pot sa aflu daca pensia mea a fost calculata corect, ultimul salariu fiind de 1235 RON ?
1. Pensia nu se calculeaza numai in functie de ultimul salariu ci de salariile avute in toti anii in care ati lucrat.

2. Va redau din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 94
(1) Cuantumul pensiei se determina prin inmultirea punctajului mediu anual realizat de asigurat cu valoarea unui punct de pensie.

(2) La determinarea cuantumului pensiei conform alin. (1) si a cuantumului indemnizatiei pentru insotitor prevazute la art. 77 alin. (2), fractiunile de leu se intregesc la un leu in favoarea pensionarului.

Art. 95
(1) Punctajul mediu anual realizat de asigurat se determina prin impartirea numarului de puncte rezultat din insumarea punctajelor anuale ale asiguratului la numarul de ani corespunzator stagiului complet de cotizare, prevazut in anexa nr. 5 sau, dupa caz, anexa nr.6.

(2) In situatia persoanelor prevazute la art. 56—59, la stabilirea punctajului mediu anual se iau in considerare stagiile de cotizare complete prevazute la aceste articole.

(3) In cazul persoanelor care realizeaza stagii de cotizare in mai multe situatii, pentru care legea prevede stagii complete de cotizare diferite, punctajul mediu anual se determina prin insumarea punctajelor medii anuale calculate corespunzator stagiilor complete de cotizare prevazute de prezenta lege, pentru fiecare dintre situatiile respective.

(4) La calcularea punctajului mediu anual, a punctajului anual si a punctajului lunar se utilizeaza 5 zecimale.

Art. 96
(1) Punctajul anual al asiguratului se determina prin impartirea la 12 a sumei punctajelor lunare realizate in anul calendaristic respectiv.

(2) Punctajul lunar se calculeaza prin raportarea castigului salarial brut/solda bruta sau, dupa caz, a venitului lunar asigurat, care a constituit baza de calcul a contributiei de asigurari sociale, la castigul salarial mediu brut din luna respectiva, comunicat de Institutul National de Statistica.

3. Puteti sa mergeti la Casa de Pensii si sa cereti o copie dupa buletinul de calcul al pensiei si acolo veti vedea veniturile luate in calcul si va veti dumiri daca este bine sau nu cum s-a calculat.
Potrivit celor postate,mie mi se pare in regula.Asta inseamna ca ati avut ca medie,78% din salariul mediu brut pe economie,rapotandu-ne pe toti 25 ani.

78% din salariul mediu brut pe economie,inseamna 0,78 puncte intr-un an.

0,78x25=19,5 puncte:28,6666(28 de ani si 8 luni)stagiul complet de cotizare=0,68023 punctaj mediu anualx732,8(valoarea punctului de pensie)= 499 lei pensie.

Fac mentiunea,ca in cele 19.5 puncte,intra si punctajul suplimentar acordat de art.168 din legea 263/2010.

Un alt mic calcul pe luna iunie 2012:

1235:2140(salariul mediu brut pe economie)=0,57710 puncte acumulate.Deci in luna iunie 2012 ati avut doar 0,5771% din salariul mediu brut pe economie.

Asta inseamna mai putin decat media de 0,78 pe toti anii,dar s-a compensat cu alti ani,cand a fost mai mare de 0,78.