Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Leasing de personal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Leasing de personal

Buna
O intrebare delicata cu privire la angajatii preluati de la o firma de leasing personal.
De la inceputul anului 2011, un numar de persoane au fost puse la dispozitia institutiei noastre printr-o firma de leasing de personal. Incepand cu luna aprilie s-au incheiat contracte de munca pentru persoanele respective, renuntandu-se la firma de leasing.
Problema aparuta ar fi ca persoanele respective nu au beneficiat de concediu de odihna pe perioada cat au avut contract cu firma de leasing, iar acum firma de lesing ne trimite o adresa prin care anexeaza situatia zilelor de concediu neefectuate. Din punctul meu de vedere institutia la care au fost angajati cu luna aprilie nu are nici o obligatie cu privire la concediu de odihna neefectuat pe perioada anterioara datei contractului de munca, chiar daca aceste persoane au desfasurat activitate pentru institutia noastra. Firma de leasing sustine alt punct de vedere.
Va rog sa ma ajutati in aceasta problema, nu am experienta in probleme de leasing de personal.
Multumesc anticipat
Raspunsul la intrebarea d.voastra il veti afla in Codul muncii:
...Art. 93. - (1) Contractul de munca temporara este un contract de munca ce se incheie in scris intre agentul de munca temporara si salariatul temporar, de regula, pe durata unei misiuni.
...Art. 95. - (1) Pe toata durata misiunii salariatul temporar beneficiaza de salariul platit de agentul de munca temporara
...Art. 98. - (1) La incetarea misiunii salariatul temporar poate incheia cu utilizatorul un contract individual de munca.
(2) In cazul in care utilizatorul angajeaza, dupa o misiune, un salariat temporar, durata misiunii efectuate se ia in calcul la stabilirea drepturilor salariale, precum si a celorlalte drepturi prevazute de legislatia muncii.
(3) Daca utilizatorul continua sa beneficieze de munca salariatului temporar fara a incheia cu acesta un contract individual de munca sau fara a prelungi contractul de punere la dispozitie, se considera ca intre acel salariat temporar si utilizator a intervenit un contract individual de munca pe durata nedeterminata.
Cu stima!
Multumesc mult