Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... test logica
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

test logica

Va propun sa discutam despre rationamentul logic.
Enunt
Pana in anul 2010 se va incheia constructia unui satelit spatial care este constituit in intregime dintr-un sir unic, drept, de 6 module de dimensiuni si forma similare - P, Q, R, S, T si U (pozitionate exact in aceasta ordine). Oricum, la acea data nici unul dintre module nu va fi operational. Ordinea in care modulele trebuie sa devina operationale trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii :

In fiecare an din intervalul 2011 - 2016 va trebui sa devina operational cate un singur modul. Odata ce un modul devine operational, el ramane operational.
Dupa 2011, un modul devine operational numai daca un alt modul imediat invecinat este deja operational.
Modulul R devine operational fie primul, fie al doilea.

20. Care dintre afirmatiile de mai jos poate fi adevarata?

(A) P devine operational in 2011
(B) Q devine operational in 2015
(C) S devine operational in 2016
(D) T devine operational in 2012
(E) U devine operational in 2013

Va rog sa-mi explicati si mie cum se rezolva acest test.
Multumesc anticipat.
P______Q______R______S______T______U
(2011) (2012) (2013) (2014) (2015) (2016)

A - adevarat
B - fals
C- fals
D- fals
E - fals
avTodincaVeronica a scris:

P______Q______R______S______T______U
(2011) (2012) (2013) (2014) (2015) (2016)

A - adevarat
B - fals
C- fals
D- fals
E - fals

Interesant, dar nu-i asta raspunsul dat de ei.
Mai astept opiniile d-voastra. Multumesc.
mie mi/a iesit a si b adevarat!
AlinaMihai a scris:

mie mi/a iesit a si b adevarat!

Aha. E valid doar B-ul.
Eu gandesc asa:
Stim ca exista 2 variante:
1) Cand R=11 rezulta: S =12; T=13; U=14; P=15; Q=16
2) Cand R=12 rezulta: S= 13; T= 14; U=15; P=16; Q=11

Sunt convinsa ca imi scapa ceva, dar nu stiu ce, pt ca enuntul spune ca ordinea este asta: P,Q,R,S,T,U.
mie la R 12 mi/a iesit asa: S 13, T 14, Q 15, U 16