Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea BACALAUREAT 2012-2013 - propunere
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

BACALAUREAT 2012-2013 - propunere

Rog pareri avizate pentru propunerea de a acorda Diploma de Bacalaureat pentru TOTI ABSOLVENTII de clasa a XII-a, cu acordarea notei in intervalul 5.00 - 10.00.
in baza sustinerii probei de Bacalaureat, fara a exista insa absolventi RESPINSI !
In speranta expunerii parerilor Dvs. fie pozitive sau negative despre aceasta solutie,
va multumesc !
Conform legii invatamantului, clasele liceale, sunt optionale si nu obligatorii. Daca nu doresti sa urmezi cursurile unui liceu, poti sa faci cu totul altceva. Dumneata iti doresti o diploma, obtinuta in orice conditii. In fapt, acea diploma iti atesta un grad de cunostinte minime, obtinute la finalul celor 4 ani de studiu. Tot aceasta diploma iti garanteaza posibilitatea de a urma cursurile unei institutii de invatamant superior, in cazul in care optezi pentru asa ceva. Asadar, aceasta diploma nu este doar un act formal, ci reprezinta un act juridic ce iti confera anumite drepturi. Dumneata stiai conditiile invatamantului liceal in momentul inscrierii la acest tip de studii. Daca totusi doresti sa ai o initiativa legislativa care sa reglementeze acest tip de relatie sociala am sa-ti dau mai jos pasii necesari.

ARTICOLUL 74 din Constituţia României.
(1) Iniţiativa legislativă aparţine, după caz, Guvernului, deputaţilor, senatorilor sau unui număr de cel puţin 100.000 de cetăţeni cu drept de vot. Cetăţenii care îşi manifestă dreptul la iniţiativă legislativă trebuie să provină din cel puţin un sfert din judeţele ţării, iar în fiecare din aceste judeţe, respectiv în municipiul Bucureşti, trebuie să fie înregistrate cel puţin 5.000 de semnături în sprijinul acestei iniţiative.

(2) Nu pot face obiectul iniţiativei legislative a cetăţenilor problemele fiscale, cele cu caracter internaţional, amnistia şi graţierea.

(3) Guvernul îşi exercită iniţiativa legislativă prin transmiterea proiectului de lege către Camera competentă să îl adopte, ca primă Cameră sesizată.

(4) Deputaţii, senatorii şi cetăţenii care exercită dreptul la iniţiativă legislativă pot prezenta propuneri legislative numai în forma cerută pentru proiectele de legi.

(5) Propunerile legislative se supun dezbaterii mai întâi Camerei competente să le adopte, ca primă Cameră sesizată.
Cornel Vasile, Consilier juridic