avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit locuinte
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit locuinte

Stie cineva care este impozitul anual ptr. un apartament cu 3 camere, construit in 1960, bloc cu 4 etaje ?
Cum se stabileste acesta ?
Care este legislatia specifica impozitelor pe locuinte ptr. persoane fizice ?
Cel mai recent răspuns: divele , utilizator 08:16, 20 Martie 2013
Impozitul pe cladiri persoane fizice se calculeaza prin inmultirea valorii impozabile a cladiriii cu 0,1%..
Valoarea impozabila se stabileste prin immultirea suprafetei desfasurate cu valoarea impozabila pe metru patrat din tabelul prevazut in Hotaraea de Consiliu Local -anexa cu privire la stabilirea impozitului pe cladiri persoane fizice- si care trebuie sa fie conform art.251 din Codul fiscal.Valoarea astfel obtinuta se inmulteste cu un coeficient de corectie corespunzator rangului localitatii si zonei de fiscalitate - conform art 251, alin 5 din codul fiscal.
In cazul unei cladiri mai vechi de 50 de ani, valoarea impozabila se reduce cu 20%(art 251, alin 7, litera b)
[ link extern ]

Va dau un exemplu :
Suprafata utila a apartamentului =100 mp deci cea desfasurata este de 100*1,2=120 mp(art 251, alin 9, cod fiscal)
Valoarea impozabila pentru cladirile cu cadre de beton sau pereti exteriori din cararamida =935 lei/mp
Ccoeficienul de corectie conform rangului localitatii si zonei de fiscalitate din localitate =2,4
Vom tine cont ca blocul are o vechime mai mare de 50 de ani.(vom inmulti cu 80%pentru a aplica reducerea de 20%)
Valoarea impozabila in aceste conditii este : 120*935*2,4*80%=215424 lei
impozitul anual este :215424*0,1%=214, 42=>215 lei.

Multumesc pentru explicatii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Regularizare taxa autorizatie / taxa isc ikozma ikozma Buna ziua, Am vazut ca s-a mai discutat subiectul acesta, insa tot nu am inteles exact cum se face regularizarea. Valoarea lucrarilor declarata la ... (vezi toată discuția)
Impozit pe cladire pers fizica ASPAZIA ASPAZIA Buna Ziua, va rog frumos sa-mi explicati cum se determina valoarea impozabila unitara si calculul impozitului pe cladire pentru o suprafata utila de 278 mp ... (vezi toată discuția)
Impozit cabana silvia99 silvia99 cum se calculeaza impozitul pe o casa/cabana? (vezi toată discuția)