Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit locuinte
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit locuinte

Stie cineva care este impozitul anual ptr. un apartament cu 3 camere, construit in 1960, bloc cu 4 etaje ?
Cum se stabileste acesta ?
Care este legislatia specifica impozitelor pe locuinte ptr. persoane fizice ?
Impozitul pe cladiri persoane fizice se calculeaza prin inmultirea valorii impozabile a cladiriii cu 0,1%..
Valoarea impozabila se stabileste prin immultirea suprafetei desfasurate cu valoarea impozabila pe metru patrat din tabelul prevazut in Hotaraea de Consiliu Local -anexa cu privire la stabilirea impozitului pe cladiri persoane fizice- si care trebuie sa fie conform art.251 din Codul fiscal.Valoarea astfel obtinuta se inmulteste cu un coeficient de corectie corespunzator rangului localitatii si zonei de fiscalitate - conform art 251, alin 5 din codul fiscal.
In cazul unei cladiri mai vechi de 50 de ani, valoarea impozabila se reduce cu 20%(art 251, alin 7, litera b)
[ link extern ]

Va dau un exemplu :
Suprafata utila a apartamentului =100 mp deci cea desfasurata este de 100*1,2=120 mp(art 251, alin 9, cod fiscal)
Valoarea impozabila pentru cladirile cu cadre de beton sau pereti exteriori din cararamida =935 lei/mp
Ccoeficienul de corectie conform rangului localitatii si zonei de fiscalitate din localitate =2,4
Vom tine cont ca blocul are o vechime mai mare de 50 de ani.(vom inmulti cu 80%pentru a aplica reducerea de 20%)
Valoarea impozabila in aceste conditii este : 120*935*2,4*80%=215424 lei
impozitul anual este :215424*0,1%=214, 42=>215 lei.

Multumesc pentru explicatii