Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor financiar din partea angajatorului la nasterea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor financiar din partea angajatorului la nasterea copilului

Buna ziua! M-ar interesa sa aflu mai multe detalii despre drepturile mele, ca viitor tata, angajat de peste 1 an, sotia nefiind angajata cu contract de munca. As dori sa aflu daca beneficiez de un ajutor la nastere si un ajutor timp de 2 ani, din cate stiu eu, in cazul in care nu imi iau concediu de paternitate, iar sotia, dupa cum am spus, nu beneficiaza de concediu de maternitate. De asemenea, daca am dreptul la zile libere in plus, in perioada in care naste sotia. (2-3 zile?) Multumesc anticipat!
Numai daca la nivelul angajatorului dvs se acorda asa ceva.
Buna ziua ,
M.ar interesa sa stiu daca eu ca mama pentru un nou-nascut beneficiez de concediu maternal si indemnizatie ,( ma incadrez cerintelor) , ca sot , exista vreo cerere in care el poate sa ceara indemnizatie (ajutor) de crestere copil si sa mearga in continuare la munca ????