Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Este obligatoriu să existe contract între SRL și ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Este obligatoriu să existe contract între SRL și persoana care se ocupă de contabilitate?

Buna ziua,

Sunt administratorul unui SRL, a carui contabilitate este tinuta de o persoana din familie (cu atestat de contabil, insa neautorizata CECCAR), fara a avea insa un contract intre firma si aceasta persoana. As dori sa stiu daca este nevoie de un contract si in cazul in care este, daca pot face acest contract fara remuneratie.

Va multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Aveti 2 optiuni potrivit legii 82/1991:

- angajat cu studii economice superioare
- contract cu membru CECCAR

(2) Contabilitatea se organizează şi se conduce, de regulă, în compartimente distincte, conduse de către directorul economic, contabilul-şef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcţie. Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superioare. Prin persoană împuternicită să îndeplinească funcţia de director economic sau contabil-şef se înţelege o persoană angajată potrivit legii, care are studii economice superioare şi care are atribuţii privind conducerea contabilităţii entităţii.
(3) Contabilitatea poate fi organizată şi condusă pe bază de contracte de prestări de servicii în domeniul contabilităţii, încheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experţilor Contabili şi Contabililor Autorizaţi din România.

Nici un contract pt tinerea contabilitatii cu un membru CECCAR nu poate fi fara remuneratie.

Regulament CECCAR:

96. În exercitarea profesiei, experţii contabili şi contabilii autorizaţi răspund disciplinar, administrativ, civil sau penal, potrivit legii şi prezentului regulament.
Membrii Corpului pot prevedea prin contractele încheiate în condiţiile legii cu clienţii limitarea răspunderii civile a acestora.
Este interzisă efectuarea de către experţii contabili şi contabilii autorizaţi de lucrări specifice profesiei pentru operatorii economici sau pentru instituţiile unde sunt salariaţi sau pentru cei cu care acestea sunt în raporturi contractuale sau se află în concurenţă.
De asemenea, le este interzis să efectueze lucrări pentru operatorii economici, în cazul în care sunt rude sau afini până la gradul al patrulea inclusiv sau soţi ai administratorilor.

Ioan Petru Butariu, Contabil