Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical sâmbăta și duminica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical sâmbăta și duminica

Bună! Sunt în urmatoarea situație: lucrez la un muzeu, care este deschis și sâmbăta și duminica, iar zilele libere sunt luni și marți. Cum lucrez sâmbăta și duminica, am primit concediu medical și pentru acele zile, dar angajatorul m-a informat că zilele acelea nu sunt platite așa că am de ales ori vin la lucru, ori îmi scade 2 zile din concediul de odihnă, sau vin să le recuperez după ce mă fac bine. Precizez că în ultimii 4 an am mai avut situații asemănătoare, dar nu am fost pus să justic altfel acele zile. E posibil așa ceva? În baza cărei legi? Mulțumesc!
E clar un abuz. Orice zi lucrata se plateste. Intrebarea este daca doriti sa va certati cu sefii la cutite sau nu? Daca vreti sa va certati va recomand o discutie la ITM cu cineva inainte de a depune o reclamatie la ei.
Buna ziua,
Indemnizatia de concediu medical se calculeaza pentru alte zile lucratoare decat cele luni-vineri doar in situatia in care in contractul de munca sunt prevazute alte doua zile libere decat sambata si duminica pentru repausul saptamanal. Dacă nu este prevăzut așa, se vor plati zilele de luni până vineri.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Pot solicita o schimbare în acest sens la contract? Cum rămâne cu zilele pe care trebuie să le recuperez, dacă eu am avut medical? Mulțumesc!
Cornel Vasile, Consilier juridic