avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Activitate lani

Activitate lani

Am reusit sa trimit la ANAF declaratia unica validata. Am printat-o si as dori sa stiu daca o pot plati tot la ghiseele ANAF si daca e suficient sa prezint declaratia validata ca document de plata.
Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti intr-o problema.
Am un contract de inchiriere pe care l-am depus in 2017 la finante, impreuna cu formularul 220. Contractul este pe perioada nedeterminata.
Pentru anul 2018 am modificat cuantumul chiriei dar chiriasul a ramas acelasi. Trebuie sa depun si pentru 2018 formularul 220 ?
Am inteles ca formularul s-a modificat la sfarsitul anului trecut. De unde il obtin pt.ca nu pot sa il descarc de pe site-ul Anaf ?
Va multumesc.
Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti intr-o problema.
Am un contract de inchiriere pe care l-am depus in 2017 la finante, impreuna cu formularul 220. Contractul este pe perioada nedeterminata.
Pentru anul 2018 am modificat cuantumul chiriei dar chiriasul a ramas acelasi. Trebuie sa depun si pentru 2018 formularul 220 ?
Am inteles ca formularul s-a modificat la sfarsitul anului trecut. De unde il obtin pt.ca nu pot sa il descarc de pe site-ul Anaf ?
Va multumesc.
va rog sa ma lamuriti daca se mai solicita de catre ANAF certificatul energetic pentru declarare inchiriere imobil. multumesc
Buna ziua, sunt pensionata anticipat din decembrie 2013 urmand sa intru in drepturile depline in februarie 2016.
Am fost angajata unui institut de cercetari si proiectari, am trecuta in carnetul de munca grupa de munca si am adeverinta de acord global.
Casa de pensii nu mi-a luat in considerare nici una din aceste inscrisuri.
Am facut contestatie in termenul de 30 de zile la Ministerul Muncii, am facut revenire si inca nu am primit raspuns.
Trebuie sa astept raspunsul la contestatie si apoi sa ii dau in judecata, sau pot contesta in instanta decizia de pensionare si fara raspunsul la contestatie ?
Va multumesc
Buna ziua, am iesit la pensie in 2013, anticipat urmand sa indeplinesc varsta de pensionare in februarie 2016. Aveam inscrisi in cartea de munca perioada de 2 ani jumatate de grupa I dar nu mi-a fost luata in considerare. Am facut contestatie la Ministerul Muncii dar inca nu am primit raspuns.
As vrea sa stiu ce schimbari s-au adus legii pensiilor care sa ma ajute sa am dreptul la un plus de bani pentru perioada lucrata in grupa I, mai exact ce articol din lege este schimbat.
In februarie o sa primesc pensia reintregita, va trebui sa fac o cerere pentru recalcularea pensiei, chiar daca nu am primit raspuns la contestatia de la Ministerul Muncii ?
Oricum daca contestatia va fi negativa, am de gand sa ii actionez in judecata.
Va multumesc
Va multumesc pentru informatie
Va multumesc pt.opinie dar medierea este ingreunata de faptul ca persoana rau platnica este plecata din tara si nu se stie cand revine
Buna ziua, este vorba de un contract incheiat intre persoane fizice pt.cumpararea unei garsoniere. Eliberarea garsonierei s-a facut la doua luni dupa incheierea contractului de vinzare cumparare in care se specifica faptul ca la eliberarea garsonierei trebuie sa fie platite toate taxele. Din pacate fostul proprietar nu a mai platit in cele 2 luni cat a mai locuit intretinerea, astfel ca noul proprietar este somat sa le plateasca. Prin negociere amiabila nu s-a reusit rezolvarea situatiei astfel ca va trebui sa se foloseasca calea legala. As vrea sa stiu mai exact pasii care trebuie sa ii urmez. Va multumesc
Buna ziua,

Doresc sa dau in judecata o persoana fizica pentru neplata unei datorii. Este obligatoriu sa apelez in prealabil la un mediator ?