avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1787 soluții astăzi
Forum Activitate oanafusaru

Activitate oanafusaru

va multumesc frumos,am toate documentele mai putin cerere de modificare a actului constitutiv,m-ati putea ajuta cu un model?
Buna seara,as dori sa stiu daca pentru a introduce in asociatia de proprietari,a carei administratora sunt,un bloc care apartine unei alte asociatii de proprietari,este necesar sa ma adresez instantei de judecata cu o cerere de modificare act constitutiv?daca da,ma puteti ajuta cu un model?va multumesc
Discuție exequatur
Am si eu o rugaminte,ma intereseaza ce acte sunt necesare pentru demararea procedurii de exequatur in instanta in vederea recunoasterii unei hotarari de divort pronuntata in Turcia in anul 1998.Se plateste si taxa de timbru?Cam cat dureaza aceasta procedura cu aproximatie?In luna decembrie as vrea sa ma recasatoresc si as avea nevoie ca pana atunci sa reusesc sa rezolv aceasta problema.Va multumesc
Discuție impozit CAS
Buna ziua am si eu nevoie de o informatie,daca in anul 2006 am terminat facultatea si icepand cu anul 2007 m-am constituit in PFA inregistrandu-ma atat la Finante cat si la Cas si platind impozitul pe profitul realizat din aceasta activitate iar aproximativ din anul 2004 realizez si venituri din chirii,trebuie sa platesc impozitul la Cas atat pe venitul din chirii cat si pe cel din profesii liberale???
Eu stiam ca atata vreme cat esti student esti scutit de plata impozitului la Cas iar din momentul in care te angajezi si lrealizezi venituri platesti impozit la CAS din veniturile realizate in acea activitate nu si din chirii si din activitatea prestata,iar daca nu ai fi angajat abia atunci esti platitor la Cas din veniturile realizate din chirii ci nu de 2 ori.
As dori sa stiu daca ma insel sau nu.Va multumesc.
Va multumesc frumos pentru ajutor.
Buna ziua as avea nevoie de un sfat urgent daca va fi posibil,m-ar interesa care sunt conditiile ce trebuiesc indeplinite pentru ca un avocat roman cu cabinet individual in Romania sa acorde consultanta juridica romanilor de pe teritoriul Italiei.Am tot studiat diferite pagini pe internet insa nu am gasit un raspuns concret la intrebarea mea,informatiile gasite aveau un caracter general asupra desfasurarii acestei activitati in cadrul tarilor membre UE iar cu privire la statul italian am gasit informatii cu privire la modalitatea echivalarii diplomei si a exercitarii profesiei la nivel general,inclusiv in ceea ce priveste cetateni italieni,pe mine insa ma intereseaza strict acordarea de consultanta romanilor din Italia.Va multumesc si v-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta.O zi buna.