avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Activitate stone

Activitate stone

Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Apreciez efortul... grrrrr...., insa excluzand partea cu scrierea corecta in lb romana si nivelul inalt de pregatire a unui licentiat in drept aspirant la intrarea profesiei de avocat, nu cred un singur cuvant. Oricum, presupun ca vorbiti doar si exclusiv in numele dumneavoastra, deci pana la proba contrarie va puteti sustine punctul. Asa cum si noi, dealtfel. Cum ramane cu cei cu aranjamente? La asta cred ca alude metafora "a luat de la unul si a dat la altul", ca tot ce se vorbeste in culise ajunge si pe la noi ca locurile au fost un tot din care a trebuit sa faca parte acelasi tot de admisi. Poate ca a fost doar un zvon, ok. Dar cum ramane cu restul? cei care pt cateva sutimi nu au meritat titlul de avocat stagiar? Oare o sutime poate compromite asa de mult pregatirea unui licentiat in drept? Raspunsul meu: nu! Cum ramane cu cei ale caror lucrari au fost, totusi, depunctate, in urma unei foarte exigente autoevaluari? Acestia din urma nu merita titlul de avocat stagiar pentru care motiv? Intrebare care o sa ramana in neant... Nu au fost suficient de pregatiti si s-au autoevaluat superior asteptarilor corectorilor? Cu un barem in fata si noi putem fi la fel de obiectivi la fel ca si dumneavoastra.
Cu stima,
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
sergiu24 a scris:

ai dreptate, stone..plangere..suna patetic...plangere ca au depunctat lucrarile in mod flagrant, ca au organizat in dezorganizare un examen, ca au prelungit cat au putut afisarea rezultatelor "corecte" ale unor contestatii..intr-un "frumos" scenariu de sambata seara..rezultatul - picati cu peste 7 si 8.:(.si iata cum, Unbr cea constituita...fara act constitutiv:O..decide ca tb sa pierdem inca un an incercand sa intram in "curtea" lor.

:stunned: =D>
suna bine! :)) poti dezvolta?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Diana Persa a scris:

Voi, cei scarbiti si nemultumiti de UNBR, v-ati gandit, in calitate de cetateni UE, sa incercati sa accedeti in barouri de avocati din alt stat membru UE? Daca credeti ca in alte parti se poate si fara sistemul PCR, si ca profesia este cu adevarat liberala mai la vest, de ce nu?

desigur! si asta o sa si facem multi dintre noi, cei care mai stim si alte limbi la perfectie mai ales. Nu mai este ca acum cativa ani cand mai intrau si cei cu merite pe langa cei din breasla sau cu aranjamente. PCR este doar la noi in tara si o demonstreaza, mai ales, consensul celor cativa care mai scot capetele ascunse de sub poalele robei taticului, ar fi inteligent cel putin silentiul absolut din partea lor.

Dar trebuie adaugat: nu asta-i solutia CEA MAI BUNA, stim noi care ar fi ea.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
maria-monica a scris:

In spatele acestor mascarade numite examene de admitere in profesia de avocat organizate in cel mai jalnic mod, se afla interese si matrapazlacuri pe care " distinsele" si "incoruptibilele" persoane din conducerea barourilor si a UNBR-ului nici macar nu se deranjeaza sa le disimuleze.
Vorbim despre cote dinainte stabilite de promovabilitate, vorbim de calcule si aranjamente cinice care nu tin cont de lunile de stiudiu intens, de sacrificiile, de nervii sau de inteligenta celor nepromovati.
Vorbim despre aranjamente facute pe holurile barourilor sau in birourile unor fufe agramate avansate sau ale unor la fel de agramati si libidinosi " domni". Vorbim despre mica invoiala, batutul pe burta grohaind , despre plicuri si sacose plasate fara jena pe la " cine trebuie".
Vorbim despre nenumarate note de 2, 3, 4 marite la note de 9, vorbim despre cea mai crasa nesimtire posibila.
Si mai vorbim si despre lasitatea sau pur si simplulehamitea celor picati, despre frica si jena de a lupta pentru ceea ce ti se cuvine.Poate aveti iluzia ca anul viitor va fi altfel! Se poate sa aveti noroc.....dar mai sunteti dispusi sa pariati munca voastra , sacrificiile la aceasta masa de noroc numita examenul de admitere in profesia de avocat!
De aceea isi permit sa va fure, sa isi bata joc, sa va sfideze! Stiu ca nu veti face nimic, ca dupa ce va va fi trecut furia veti inghiti pastila si veti cotiza docili si la anul. Si daca nu o veti face voi o vor face alti inocenti gata sa repete ciclul.
Este sansa voastra sa schimbati ceva!
Numai daca sunteti uniti si multi!!!!
Multa bafta!

"plangere" pana si termenul asta e jalnic! denota lipsa de "instrumente" in aparatul justitiei, aparat care l-a intrecut pe cel bulgaresc in coruptie! Ce putem face mai mult decat o amarata de plangere la care, personal, nu ma astept nimic deosebit. Poate sa aspir la un raspuns si asta e ceva! Jurnalismul romanesc ce face? Unde este in acest moment cand adevarul a inceput sa iasa la suprafata? Ce mai putem face? sa dau in judecata UNBR? Ihm... pai si pe urma sa aspir sa mai devin avocat tot in acelasi sistem? daca totul s-ar fi petrecut in Finlandia et simili da, in Romania se cam bate cap in coada! Mai bine inghitim galusca si punem mana sa ne cautam relatii si noi pt data viitoare, daca va mai fi data viitoare pt multi dintre noi care si-au pierdut stima in UNBR!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Lucian Croitoru a scris:

Sigur ti le-au furat si sigur le-au dat altcuiva! :tease:

:O si tie daca ti se pare normal fapta asta, poate chiar ai vreo legatura si ne dezvalui si noua mecanismul asta care a infrant sperantele multor persoane cu calitati si care au depus efort, care au invatat si tot restul si s-au vazut oricum respinsi! cum sa nu crezi ca e coruptie la mijloc? Lucrarile mele nici n-au fost atinse la contestatii, nici macar cu 0,01..si din 5 cate am depus ...ihm... e cam pe fata treaba, nu crezi?! #-o
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
rog pe cine a depus, imi trimite mp cu un model de plangere ca idee?
Cred ca pana azi se pot depune.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Cu mare dezgust constat toate neregularitatile UNBR-ului, mai exact ale Barourilor judetene... coruptia e prea mare, dezgustul pe masura, nu o sa mai dau aici niciodata. Adio!
Banii mei nu o sa-i mai vedeti :P
Un pix si o organizare de kakat au meritat 900 roni?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Andreea Lisievici a scris:

Andreotti78 a scris:
dupa aceea sa ne demonstreze, lucru imposibil de altfel, ca lucrarile au fost corectate dupa ce au fost citite si ca nu doar aranjamentele au avut succes la acest examen.

Vreti sa spuneti ca toti cei de pe forum care au scris ca au intrat au avut aranjamente?

[EDITAT - offtopic]
Avand in vedere ce se petrece... pe pielea noastra, e evident ca suntem in masura sa lansam asemena afirmatii, insa adevarul nu-l vei afla (nici tu si nici eu si nici nimeni) nici macar sub cea mai aspra tortura de la nimeni. Sunt in joc prea multe chestii importante...

Doamne ajuta pana la contestatii, sa mai ne tina nervii! dar sa se faca si dreptate!

Excelenta postare a lui 'respinsadmis' ! Si eu sunt pe deplin de acord. Insa..tare mi-e teama ca o mana o spala pe celalalta ;)
Asadar, poate ne sugereaza cei admisi cu brio (exceptiile fara aranjamente) ce sistem de scris au adoptat, ce stil de dezvoltare al subiectelor au intreprins, ce carti au utilizat... ca se pare un "simplu" invatat cu scriere mnemica al acestora, chiar daca s-a picat pe barem, nu a fost suficient pentru unii, nici ambitia nu a fost suficienta!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Posibil ca eu sa fiu cea mai calma persoana... nu stiu, dar eu nu am vazut ton certaret in nici-un mesaj, poate cu exceptia aceluia al lui 'dreptroman' pe care-l consider pur si simplu deplasat dar si arogant, nu-si are rostul si nu-i vad utilitatea.. In plus mai e si contradictoriu.. Nu prea am inteles bine care-i era scopul, cu ajutorul forumistilor am deslusit. De unde sa stie el ce si cat am invatat eu ca sa-si permita sa-mi zica "mie" (generalizarea ma implica) ca daca m-au respins, inseamna ca nu am invatat suficient! Ce sa se considere o persoana care, desi nu ma cunoaste, isi permite sa-mi atraga mie atentia ca nu am invatat suficient?! Cu ce titlu, in calitate de ce?

Asta nu se chiama atac la persoana, ci replica. Mesajul lui insa eu l-am interpretat ca un atac la persoana mea (si a mea) Si cu asta cred ca atentia mea acordata mesajului postat este mai mult decat suficienta, deci nu cred ca o sa mai revin. Mi s-a parut firesc sa-mi spun replica.

Atunci cand scrii de 10 si ti se da 6 , atunci cand studenti f bine pregatiti sunt respinsi cu 3 sau 4, atunci... omul are tot dreptul sa fie indignat si sa se lamenteze pe acest forum care reuneste in acest topic problemele de tot felul pozitive/negative legate de Admitere barou 2009. Sau pe alte forumuri sau in orice forma! Eu nu-mi plang de mila.... haha, chiar departe de mine, din fericire nu am motive s-o fac! ci sunt indignata... de tot ce am scris precedent.... Asa cum si cei care, dupa cum am citit aici, au chiar intentia sa ctioneze in instanta... Daca cei carora nu le convin aceste indignari, nu sunt implicati concret in subiectul topicului, eu chiar nu le vad utilitatea. La ce pro? Cine stie mai bine decat cel care a trait-o, sa vorbeasca despre acea experienta? ...despre Admitere Barou 2009? Eu am fost acolo, tu?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Trebuie sa ne facem curaj, desi nu-mi dau pace personal, asta e... viata merge inainte! cu sau fara Barou! the show must go on...
Eu stiu un lucru: daca mi se recorecteaza lucrarile pe bune si cu onestitate, corectitudine, seriozitate, punctualitate... imi vor fi restituite punctele "furate", adica cel putin 5-6 (cel putin, cu o corectare f f f exigenta) si ceea ce depaseste cu mult ce imi trebuie pentru a fi admisa. Daca mi se recorecteaza ca prima data, cu punctajul "furat" din motive pe care le-am inteles pe parcurs.... pa-pa si ciao-ciao! :((
Si mie mi-au fost luate punctele acolo unde ma asteptam sa iau note mari! Deci exista o strategie.... ne-au gratiat acolo unde ne-am straduit sa ne stoarcem creierasul si ne-au dat in cap acolo unde era totul prea frumos ca sa fie lasat asa, de unde s-a putut "fura"! #-o Nu s-a tras in public, ci a fost o executie pregatita, instruita, perfecta! Hai ca reiese ca tre' sa le mai si multumesc pentru, totusi.... "strategia" acordata! :O :)):))