avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Activitate dan g

Activitate dan g

Buna ziua,doresc sa cumpar o casa cu terenul aferent de la o persoana fizica ,cu plata unui avans de 50%si restul dupa 6 luni(asa a fost intelegerea).Care sunt pasii de urmat si ce acte trebuiesc vanzatorului si cumparatorului pentru a se putea incheia aceasta vanzare-cumparare? Mentionez ca imobilul se afla intr-o comuna. Multumesc.
am inteles si multumesc pentru raspuns,deci saraca fata a cam incurcato,singura sansa a ei ar fi ca sa renunt eu dar asta ar insemna ca sa fiu deacord cu ei la ilegalitatea care au comiso,grea hotarare,sincer nu stiu ce sa fac,un bine sau un rau?
dupa 2 ani de munca la o anumita societate am primit si eu contractul individual de munca si am constatat ca primele 6 luniam fost trecut cu 2 ore chiar daca eu lucram cite 8 ore pe zi si era semnat de altcineva acolo unde trebuia sa semnez eu,actul aditional la contract in care ma trece de la 2 ore la 8 ore precum am spus dupa 6 luni la fel nu era semnat de mine.secretara sau contabila ca nu stiu exact ce functie are ea in cadrul firmei miaspus ca a semnat ea in locul meu ca nu ma gasit pe mine atunci si trebuia sa predea contractele la itm.In curind am sa deschid litigiu de munca cu aceasta firma unde am lucrat si nu mi sa platit drepturile banesti cuvenite la concediere si as vrea sa ma eu si de treabacu cele doua ore timp de 6 luni din contract dar nu as vrea sa o bag pe cea care a semnat in locul meu ca sunt sigur ca nu ea este principala vinovata ci ea fost impus sa faca asa ceva de catre cei de la conducere. cei de facut in situatia de fata?
dupa cite stiu eu la un notar si era tradusa si legalizata
multumesc pentru informatie dar nu am prea inteles.ea a facut procura in spania si de atunci a mai fost in tara de trei ori fara probleme.a nascut acolo in spaniadar este cetatean roman si ea si sotul ei deci pina la urma ii trebuia sau nu pe procura acea apostila de la haga?
aseara ,o mama cu copilul sau a plecat din suceava spre aeroportul din bacau destinatia valencia,cind a aratat actele (biletul si procura de la sot) tipul de la aeroport ia spus ca nu poate sa paraseasca tara cu copilul ca nu are o asa zisa stampila de la Haga pe procura,mentionez ca este la a treia iesire si intrare din tara si cu aceleasi fel de acte.dupa mult plinset si rugaminti si explicatii catre acel individ a reusit sa se urce in zborul catre valencia dar numai dupa ce acel individ ia spus ca daca vrea sa paraseasca tara sa se duca la toaleta si sa lase ceva in cosul de gunoi de acolo ca altfel nu pleaca si saraca fata sa dus si a pus ultimii 20 euro care ii mai avea la ea .intrebarea mea este daca intradevar trebuie acea stampila sau asta a fost o inventie de-a lui ca sa obtina ceva banuti de cheltuiala pentru duminica.multumesc
Multumesc tuturor pentru sfaturi si sper sa reusesc ceva pe la tribunal. Asi mai avea nevoie de un sfat-ar fi mai bine sa accept avocatul din oficiu sau sa vorbesc cu un alt avocat care sa ma reprezinte?
Multumesc inca o data pentru sfaturile primite.
multumesc pentru sfat ,la asta mam gandit si eu sai dau in judecata dar trebuie sa fac si petitie la itm neaparat? in ianuarie si baiatul meu a patit ceva asemanator cu mine dar lui nu ia fost trimis preavizul,se mai poate face ceva dupa atatea luni?
am primit preavizul am fost concediat dar cind am fost la firma ca sa imi dea drepturile banesti cuvenite peperioada preavizului si un salar compensatie conform art.78 din contractul colectiv de munca unic pe nivel national,mi sa spus ca ei nu recunosc acest contract si ca acesta este valabil numai pentru institutiile de stat.mentionez ca fiind o firma cu mai mult de 21 angajati conform art.236/2 din codul muncii aveau obligatia sa negocieze si sa incheie un contract colectiv de munca pe societate ceea ce ei nu au facut.ultimele 6 luni am stat acasa in somaj tehnic platit cu 65% in loc de 75%conform art.53 din codul muncii si in ultima luna de inainte de preaviz au spus ca stau acasa in concediu fara salar.intrebarea mea este ce as putea sa fac in aceasta situatie si daca au dreptul sa ma trimita ei in fara salar ca angajator fara ca eu angajatul sa solicit acel concediufara salar. multumesc