avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Activitate Camy09

Activitate Camy09

Răspuns la discuția Reziliere contract de inchiriere
Multumesc! Mi-ati fost de mare ajutor!
Am un contract de inchiriere la un apartament pe care il detin in calitate de propietar. Chiriasul a plecat inainte de termenul prevazut in contract, respectiv 2 ani. A plecat in strainatate. Contractul a fost incheiat in 2018 si am depus la sectia financiara declaratia unica pana la finele anului 2018, platind impozitul aferent pe venitul din chirie. In 2019 in termenul legal am depus on line la ANAF pe SPV, declaratia unica cu index de validare. Am mers la ANAF si in baza declaratiei unice validate am platit impozitul pe venit pana la finele anului 2019. Inainte de a pleca chiriasul a denuntat unilateral contractul in baza unui preaviz de 60 de zile, rescpectand NCC, art. 1825. Chiriasul a respectat prevederile legale facandu-mi si o notificare prin care m-a anuntat ca pleaca cu data de 1.X.2019. De asemenea, de comun acord am incheiat si o conventie de incetare a contractului de inchiriere incepand cu data de 1 X 2019. In baza celor mentionate mai sus, va rog sa-mi comunicati cand trebuie si cu ce trebuie sa ma prezint la ANAF pentru radierea contractului de inchiriere care este nominalizat in declaratia unica cu termenul de 2 ani,, respectiv octombrie 2018 - octombrie 2020, avand in vedere ca eu in calitate de propietar am platit datoriile catre stat pana la finele anului 2019. De asemenea in 2018 legea prevedea ca nu este obligatoriu sa te prezinti la ANAF cu contractul de inchiriere, fapt care l-am si facut depunand numai declaratia unica cu plata impozitului aferent.
Multumesc anticipat pentru raspuns.