avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 890 soluții astăzi
Forum Activitate denisa_m

Activitate denisa_m

Am inregistrat-o.
Ma asteapta la ora 19 diseara sa merg sa imi faca PV, ceea ce nu cred ca voi face. La modul in care se poarta... N-au decat sa mi-l trimita prin posta sau cum doresc.
Va multumesc mult pentru ajutorul dvs.
Deocamdata sunt debusolata si nu stiu ce sa mai fac, dar imi revin.

Multumesc
Nu am reusit nimic deocamdata cu permisul.
Mi s-a spus ca ramane contraventia chiar daca exista NUP si ca nu pot sa mi-l restituie.
Nu inteleg pe ce baza mi-e retinut in acest moment.
Eu am gresit. Scuze, dar deobicei verific tot ce trimit, mai ales in cazurile astea.
In acel link era aiurea, puteam sa caut o vesnicie, noroc cu dvs.

Va multumesc si scuze pentru...
Plec si revin.
era aiurea linkul, am gasit, multumesc.
Va anunt ce am reusit sa rezolv.
Multumesc din suflet!
cuel in fata eram si eu, dar la art.219 nu pare sa fie ce trebuie, oare nu ma uit unde trebuie?
[ link extern ]
Cred ca am apucat sa il trimit pe cel de mai sus inainte sa imi raspundeti.
Imi puteti spune ce parte din legislatie sa mentionez in cererea de solicitare a restituirii permisului?

Multumesc!
Procesul verbal nu este intocmit inca. Am fost sunata de politist sa ii duc rezolutia sa faca PV. Cand i-am dus rezolutia s-a enervat cand a inteles ca exista posibilitatea sa ii contest PV si a zis ca nu mai face niciun PV ca nu are timp, sa revin in alta zi.
Drept urmare am hotarat sa cer audienta la seful politiei rutiere, sa fac cererea pentru recuperare de care mi-ati spus si sa astept linistita procesul verbal acasa.
Pot sa invoc vreo lege in acea cerere? Puteti sa imi indicati ce anume sa invoc? Azi la ora 3 am audienta la comisar. O sa duc cererea si copie dupa rezolutie.

Va multumesc frumos!
art.228 al.(6) rap. la art.10 lit.f) c.proc.pen
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
Pot sa va trimit rezolutia scanata. Nu stiu cum ar trebui sa arate o rezolutie, e prima pe care o vad, oricum, in prima parte unde se constata faptele, exista o grava neconcordanta intre cele intamplate si ceea ce a scris procurorul. Accidentul s-a produs intr-o intersectie. Am patruns in intersectie si cand sa o parasesc (traversam un bulevard cu sens unic pentru a-l parasi pe o straduta perpendiculara) am fost izbita din spate. In rezolutie scrie ca am intrat in intersectie fara sa cedez prioritatea si am tamponat autoturismul respectiv, lucru complet neadevarat, avand in vedere ca sunt lovita in spate. Bulevardul este unul cu 4 benzi si cele 2 stradute (de pe care am iesit si pe care vroiam sa intru) nu sunt perfect perpendiculare, fiind obligata sa parcurg cam 10-15 m pe bulevard inainte de a vira la stanga.

Multumesc
Am fost lovita din spate si nu consider ca mai aveam ce face. Personal consider ca nu a fost vina mea. Dealtfel si politistul i-a luat permisul celuilalt sofer dupa care "s-a razgandit". Se pare ca a contat foarte mult ca aveam Casco, iar celalalt nu. Si mai eram si femeie.
Sunt in stadiul in care am primit NUP. Ce trebuie sa fac mai departe, avand in vedere ca doresc sa contest si sa imi recuperez permisul in acest timp.

Multumesc