avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Activitate clejutza

Activitate clejutza

Buna ziua!
Pe strada pe care am achizitionat un teren in vederea constructiei unei case, vecinii nu sunt de acord sa ma bransez la reteaua de apa de pe strada pe motiv ca oricum nu este presiune la apa (terenul meu fiind ultimul pe strada si ce mai sus ca pozitie, strada avand panta)
Cei de la apa spun ca e dreptul lor (al vecinilor) ei fiind primii pe strada. Am incercat sa imi trag separat retea (desi e o lungime de 450 m din bazinul comun pana la terenul meu  ) dar distributia apa nu mi-a aprobat nici aceasta varianta

In aceste conditii, legal, pot sa actionez in vreun fel? Eu nu am niciun drept? Toate celelalte insitiutii (electrica, gaz, primarie, cadastru, etc) mi-au dat avizele si hartiile necesare petnru bransarea la aceste utilitati. Chiar nu este nimic de facut in aceatsa speta?

Multumesc anticipat
Buna ziua!
As avea nevoie de ajutorul cuiva specializat pentru a ma lamuri care sunt exact pasii prin care se pot dizolva:
- SRL cu unic asociat
- SRL cu mai multi asociati
- SA

Am inteles ca la S.A. e putin mai complicata procedura ca este nevoie de numirea unui lichidator (asta nu am prea inteles, il numeste Reg. Comertului sau cine?) dar pt SRL-uri ar trebui sa fie simplu, nu?
Cele trei societati nu au activitate de ani de zile, se de[un bilanturi pe 0 iar impozitul forfetar este platit pana in noiembrie 2009 inclusiv.
La Registrul Comertului mi s-au aruncat niste termeni, pe gemuletul unui ghiseu, gen: Hot AGA (ordinara sau extraordinara:((?), formulare de completat la noi, imputernicire speciala sau avocatiala (din nou, habar n-am ce inseamna speciala, autentificata notarial?) etc.
De bun simt mi s-ar fi parut, mai ales in aceasta situatie economica, cand toata lumea suspenda si dizolva SC sa aiba niste fluturasi/ghizi etc cu toate actele necesare si pasii de urmat. Nu toata lumea are pregatire juridica, nu toti pot interpreta o lege si nu toata lumea isi permite sa plateasca un avocat/jurist.
In speranta ca cineva va da curs cererii mele, va multumesc anticipat!