avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Activitate fneacsu

Activitate fneacsu

Răspuns la discuția Mutare
Adevarat, caut o "portitza" sa trec pe un post permanent. In acest moment concursurile sunt blocate, prin urmare....nu pot sa dau concurs.
Oricum postul temporar l-am ocupat tot prin concurs, cu procedura demarata inainte de OUG 34/2009.
Eu nu caut portiza sa transform postul pe care il ocup acum temporar - nu exista baza legala pt. asa ceva - nu sunt chiar atat de "nestiutoare".
Ca sa obtin numirea pe un post pe perioada nedeterminata, (fara concurs, deoarece acestea sunt suspendate) consider ca am 2 posibilitati:
- transfer la o alta institutie
- mutarea ca functionar, deci nu cu postul detinut acum, care este de fapt al titularului, si nici prin transformarea postului detinut acum, in cadrul altui compartiment pe un post pe perioada nedeterminata.
Poate ca pentru unii este amuzant ca vreau "sa ma definitivez"
Am considerat insa ca intrebarea mea va constitui o provocare pentru a gasi solutii si nu un motiv de amuzament.
In sfarsit, va multumesc oricum pentru comentariile facute.
Răspuns la discuția Mutare
Sunt functionar public, deci nu am contract individual de munca,. Nu sunt debutant.
Ocup functia de consilier juridic pentru o perioada determinata. Nu fac parte din corpul functionarilor publici.
Răspuns la discuția Mutare
Imi cer scuze, dar care este temeiul legal pentru acest concurs?
art.91(2);lit.a - mutarea def.in cadrul altui comp.poate avea loc cand se dispune ...pe o functie publica vacanta....
nu se prevede in mod expres ca pe baza de concurs
Discuție Mutare
Sunt functionar public consilier juridic principal numit pe perioada determinata. In cadrul institutiei exista un post vacant permanent in cadrul altui serviciu, tot consilier juridic principal.
Intrebare: conducatorul institutiei poate dispune mutarea definitiva pe acel post, astfel incat sa ocup o functie publica definitiva?
188 prevede in mod expres doar faptul ca functionarul public numit temporar nu intra in corpul functionarul publici. In rest, acesta beneficiaza de toate drepturile functionarilor publici numiti definitiv.