avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Activitate Adriana*

Activitate Adriana*

Răspuns la discuția Admitere INM 2012
carolina herera a scris:

Iras a scris:

In niciun caz dubios. Daca cumva la asta te refereai. Au stiut sa mizeze pe ultima carte.Bravo lor.

Ba este chiar foarte dubios si iti spune asta o persoana care se afla printre primii 100. Tu ai sustinut anul asta examen?




Ma aflu printre cei cu 10 si mi se pare trist ca vrei sa arunci o umbra de indoiala asupra capacitatilor celor ce au obtinut aceasta nota. Ai omis sa observi si punctajele de la rationamentul logic;). Avand in vedere ca esti una din persoanele intrate ar trebui sa iti cantaresti bine cuvintele inainte sa iti bazezi afirmatiile pe o prejudecata. Judeci fara sa stii si exact asta NU trebuie sa faca un magistrat.

Pe de alta parte cunosc oameni cu note sub 8 la interviu care ar fi meritat sa fie in fruntea clasamentului. Sper doar sa nu renunte si sa'si demonstreze atat lor cat si celorlalti ca acea nota nu le reflecta nici pe departe valoarea.

Va doresc tuturor celorlalti putere pentru a trece mai departe si a o lua de la capat. E un drum lung dar sa speram cu totii ca rezultatul va fi pe masura asteptarilor.
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Despre comisia 3 se aude ceva?
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Bafta multa tuturor :luck: si sa ne auzim numai cu vesti bune! Va asteptam cu primele impresii.
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
sbdcl a scris:

doru6 a scris:

Poate o sa vi se para paranoia, dar mie treaba asta cu interviul a carui pondere a fost ridicata la 25% din nota si faptul ca interviul a fost programat la mare distanta dupa testul de rationament logic mi se pare foarte suspecta. In anii trecuti interviul incepea imediat dupa rationament, cand deci nu se cunostea ce rezultate s-au obtinut la aceasta proba. Mie imi da impresia ca acum au lasat vreme sa-si aranjeze ploile.

Ne auzim dupa interviu cu impresii, dar am inceput sa ma simt destul de naiv.

P.S.: Oricum, cunosc 2 fosti colegi pe care nu ii duce capu' absolut deloc si au intrat la INM fara probleme, deci nu m-am gandit niciodata ca nu se fac si aici aranjamente insa pana anul acesta cred ca se faceau intr-o pondere destul de mica.


Ce zice doru nu e departe de adevar, ei vor stii ce note ai si vor putea f bine sa ti dea un 10 la intervu si sa nu intri la imn pt ca nu veti face media ca sa intri in limita locurilor , Iar ceea ce zicea cineva aici ca daca esti bun intri nu se sustine la o proba interviu cu 6,7 oameni cu parerile si notele lor subiective,nu este un concurs cu aceleasi subiecte pt toata lumea ,(nu te intreaba ca la proba juridica ce stii din materie) Ce iti place tie poate nu imi place mie,mie poate una mi se pare frumoasa si altuia urata sau piti. Voi de fapt vreti sa va autoconvingeti ca nu e nimic rau ca comisia stie dinainte daca pana la acel moment ai nota de intrare sau nu, si la scoala profii stiau ca daca iti dau o nota mai mare te salveaza de la corigenta sau daca iti dau o nota mai mica te lasa corigent , este o mentalitate de care nu poti scapa , daca ai sa zicem 7 inseamna ca esti mai slab pregatit decat cel cu 9 sau 8 si oricine se gandeste asa , ar trebui militat contra si nu sa lasi sa treaca asa ceva f important ca ei vor sti cine are medie de intrare sau nu, NU exista niciun argument ca cei din comisie sa stie ce rezultat ai si in subconstientul vostru chiar daca vreti sa va imbarbatati si voi ganditi ca nu este normal sa se stie dinainte daca ai medie sau nu de intrare......si asta cred ca e parerea multora si ar trebui sa vorbiti fara frica(chiar daca ar fi cel mai curat concurs din lume, ce concurs e acela unde se stie ce medie ai pana la interviu )



Ma conving pe zi ce trece ca eseul pe care l'au introdus are scopul lui: "ei vor stii"?? "ca comisia". M'am pierdut pe la jumatatea expunerii tale pentru ca n'are cap si n'are coada. In loc sa elaboram teorii ale conspiratiei si sa cautam deja scuzele unui eventual esec mai bine am pune mana pe o carte non-juridica. Ne mai luam mintea ;)

Potrivit vorbei din batrani :"nu zi hop pana nu sari" ar trebui sa ne petrecem timpul pana la examen descretindu'ne putin fruntile pentru a intra cat mai relaxati si optimisti. But that's just my two cents.
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
isis23 a scris:

doru6 a scris:

Are cineva idee cate pagini trebuie sa contina eseul si daca ni se vor da ciorne?

Eu mai mult de 2 pagini nu il fac ! Si banuiesc ca ne dau ciorne, doar nu o sa scriem in palma




Din ce ne'au spus noua supraveghetorii nu va dura mai mult de jumatate de ora redactarea eseului si probabil vom fi toti cei ce vom sustine interviuri in ziua respectiva intr'o sala, fiecare cu citatul/proverbul/motto-ul lui. Dupa expirarea jumatatii de ora se va intra pe rand la interviu. Sa vedem daca se confirma.
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
ionel_ududec a scris:

Sper ca nu am multe greseli :)) pt. multumiri...astept pana la INM. Parca auzeam ceva despre niste lazi... :))
Bafta!

[ link extern ]


Multumim!!!!!!!!!!!!!!! You made my day. 74 la juridic, 80 la logic. Parca stau mai linistita :)
Lazile (de carti banuiesc :))) le negociem in octombrie :P
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
carolina herera a scris:

Asa stiam si eu , dar C. Toader spune ca" sotul donator poate revoca donatia oricand , chiar si nemotivat. De aceea se poate spune ca donatia intre soti devine definitiva si irevocabila numai din momentul mortii donatorului".
Poate ne lamureste altcineva


Avand in vedere ca noi la contracte avem de invatat vechiul cod civil e limpede: sotul donator poate oricand revoca donatia, indiferent daca mai e sau nu casatorit.
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
carmen0602 a scris:

xyzt a scris:

Adriana* a scris:

Avand in vedere ca s'a afisat tematica si la procedura penala apare "CPP cu modificari si completari" trebuie sa ne resetam si sa invatam actiunea civila in procesul penal cf. Legii 71/2011, nu?


Actiunea civila o inveti asa cum ea apare in CPP modificat.


asta inseamna+legea 28/2012...ca parca si aia a mai modificat ceva




Da...si din ce stiu si cu Legea 63/2012.
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
dfgj a scris:

carolina herera a scris:

gata, acum am inteles...ms
Si mai am o intrebare...la revocarea donatiei intre soti...revocarea donatiei se poate face doar in timpul casatoriei sau si dupa incetarea acesteia?




eu stiam ca doar in timpul casatoriei, dar nu bag mana in foc.


Din ce stiu in vechiul cod civil se putea revoca oricand, chiar si dupa desfacerea casatoriei. Nu exista o norma care sa interzica acest lucru. Acum, insa, NCC reglementeaza in mod expres ca revocarea donatiei intre soti se poate face doar in timpul casatoriei.

Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Avand in vedere ca s'a afisat tematica si la procedura penala apare "CPP cu modificari si completari" trebuie sa ne resetam si sa invatam actiunea civila in procesul penal cf. Legii 71/2011, nu?