avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 975 soluții astăzi
Forum Activitate Nitu Claudia

Activitate Nitu Claudia

Multumesc pentru raspuns. Mai am insa o nelamurire:dosarul pentru indemnizatie pentru al doilea copil il voi depune dupa ce implineste primul copil doi ani ?
Va rog frumos sa ma ajutati cu niste informatii, daca se poate.
As dori sa stiu cand este momentul oportun sa intru in concediu pentru cresterea copilului cu cel de-al doilea copil (dupa nastere – ar tebui sa nasc in noiembrie - sau dupa ce va implini primul copil varsta de 2 ani ?!) si cum se calculeaza indemnizatia pentru al doilea.
In prezent ma aflu in concediu pentru cresterea copilului cu primul, nascut pe 23 august 2008, dar ma gandesc sa imi reiau activitatea pana voi naste, daca va fi in avantajul meu la calculul indemnizatiei. Asta ar presupune sa lucrez doua saptamani la salariul de 1ooo RON, sa intru in prenatal pana la nastere in noiembrie si restul zilelor de concediu postnatal pana la 126 sa le iau dupa ce voi naste. La primul copil indemnizatia este de 68o RON. As vrea sa stiu la al doilea care ar fi diferenta daca as ramane in concediu cu primul pana la implinirea varstei de 2 ani fata de indemnizatia pe care as primi-o daca m-as intoarce la serviciu in acest moment pana cand voi naste (cu cele 126 de zile de concediu de maternitate prenatal si postnatal incluse – care ar fi si ele 85% din cat?!).
Va multumesc anticipat!