avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate ele72

Activitate ele72

Voi depune o plangere la politie. Insa din experienta dvs., aveti idee daca astfel de cazuri au o finalitate? Mesajele primite pana acum nu pot spune ca au fost foarte incurajatoare pt. mine.
Va multumesc inca o data pentru sfaturi.
Poate daca as afla identitatea persoane cu care se coresponda, as avea un fir pe care sa merg. Adresa cu care se coresponsa este tot de yahoo, cu o denumire ce pare a fi un nume: adipen2003. Credeti ca as putea sa descopar identitatea acestei persoane, si cum ar trebui sa procedez? Situatia este destul de neplacuta pt. mine, mai ales ca stiu ca cineva s-a folosit de identitatea mea, si cine stie in ce alte situatii o mai face...
Multumesc pentru sugestii, insa revin cu intrebarea: Nu as putea sa aflu de unde / sau cine acceseaza casuta mea de e-mail?
Totusi s-a folosit de numele meu, a purtat o conversatie in numele meu, cu o persoana de care nu am auzit niciodata. As putea acuza acea persoana de furt de identitate, nu? Cum ar trebui sa procedez?
La cele relatate mai sus ar mai fi de adaugat ca printre e-mail-urile sterse, descoperisem si o conversatie "picanta" intre o persoana ce se semna cu numele meu si o alta persoana. Aceste mail-uri nu se aflau in INBOX ci in casuta SENT ceea ce ma face sa cred ca avea grija sa le stearga imediat dupa ce le citea insa probabil a uitat sa stearga din SENT. In timp ce le descoperisem si ma pregateam sa le imprim, am fost deconectata, si acestea au fost sterse. A fost un pic bizar cum de s-a intamplat tocmai in acel moment, deoarece in casuta SENT erau unele mesaje vechi de 2-3 ani. Recunosc ca nu obisnuiesc sa ma uit in SENT, tocmai de aceea nu am dat peste ele pana acum.
In data de 28 august 2009 in timp ce imi citeam e-mail-urile din casuta personala de pe yahoo, aceasta a fost accesta de pe un alt calculator (eu primind mesajul "disconnected") si mi-au fost sterse un numar mare de e-mail-uri de interes personal. Intrebarea este daca pot afla cine a accesat casuta mea de e-mail? E-mail-urile au fost sterse din casuta SENT si din TRASH. Recuperarea lor nu se poate face conform regulamentelor celor de la YAHOO.
As vrea sa stiu daca pot afla cine acceseaza casuta mea de e-mail pentru ca probabil nu a fost pentru prima data.