avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Activitate Spasm

Activitate Spasm

cioan a scris:

Dvs. ati iesit de pe o "straduta". Presupun ca in respectiva intersectie ati fie indicatorul rutier"Cedeaza trecerea", fie indicatorul "Oprire". Intalnind unul din aceste indicatoare rutiere aveati obligatia de a ceda trecerea tuturor vehiculelor ce circulau pe drumul cu prioritate (inclusiv scuterului). Nerespectand aceasta prevedere regulamentara ati savarsit o contraventie (daca nu exista victime ce necesita ingrijiri medicale).
Dvs. ati virat spre stanga cu toate ca ati intalnit indicatorul rutier "La dreapta". Prin aceasta fapta ati savarsit a doua contraventie si anume nerespectarea semnificatiilor indicatoarelor rutiere.
Politia v-a sanctionat numai pentru prima contraventie. Multumiti-i pentru gest.
In caz de constatare a procesul verbal de contraventie nu cred ca aveti sanse de anulare.
Succes!!!


da...la asta nu m-am gandit. Dar de multe ori se intampla ca sa "mori" cu legea in mana...la urma urmei ce cauta ala cu scuterul pe contrasens? poti pune problema si asa...si el are o parte de vina si ar trebui sanctionat intr-un fel.
Analore a scris:

Daca dv. ati savarsit o contraventie vi s-a intocmit un p-v de constatare pe care l-ati primit la momentul accidentului sau in termen de 30 de zile de la intocmirea lui, in orice situatie aveti 15 zile calculate de la momentul in care ati luat la cunostinta de acest p-v, sa il contestati "sa va judecati" a trecut acest termen? Cel cu scuter nu a suferit nici o vatamare ? Nu are cerificat medico legal cumva ?


am semnat P-V dar nu mi-au dat nici un exemplar...a ramas la dosar...
nu au trecut acele zile inca
scuteristul nu a suferit nimic, doar s-a zgariat si nush daca are certificat medico legal...probabil ca are din moment ce am fost la spital dupa accident
dar daca ajung cumva in instanta si ma judec cu ei, am inteles ca s-ar putea sa imi recapat permisul pe timpul judecarii apoi in functie de raspuns vom vedea ce urmeaza
incercand sa fac stanga iesind de pe o straduta unde aveam obligatoriu dreapta,si dupa ce mi-am croit drum printre masinile ce stationau la semafor de pe primul sens de mers, un scuterist a intrat in mine depasind coloana stationata pe a doua linie de tranvai in timp ce eu ma asiguram in partea dreapta...
el se pare ca nu are nimic grav , fara oase rupte fara nimic. Politia m-a scos pe mine vinovat drept care mi-a dat o dovada de 15 zile apoi oprindumi-se permisul auto pe o perioada de 90 zile.

Exista vreo sansa prin care daca fac vreo contestatie sau ceva, sa imi recapat permisul?