avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 991 soluții astăzi
Forum Activitate Dana Avram

Activitate Dana Avram

Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Body a scris:

In ceea ce priveste organizarea anuala a examenului este "praf in ochi".
Anul acesta, noi, cei cu vechime de min 5 ani...nu am avut dreptul si ocazia de a sustine examen de admitere.Anul acesta...NU S-A ORGANIZAT EXAMEN, asa cum prevede legea.Doar in 9 sept s-a org, dupa cum bine stiti, doar ptr dobandirea exclusiva a calitatii de av stagiar...
Noi, cei care tindem spre dobandirea exclusiva a calitatii de avocati definiti, am fost saltati anul acesta, ni s-a luat o sansa( nu mai este timp ptr org lui pana in 22 dec)...si ce putem face??
Asta e tara in care traim..
Ne-am dat demisiile de la joburi ca sa stam acasa sa invatam, bazandu ne pe obligatia lor de a org anual ex...si am ramas si fara locuri de munca si fara examen...doar cu niste promisiuni ca in anul 2010 se va org ex si ptr noi!


k
deci pana la urma voi cum interpretati legea?
cei definitivi in profesie pot intra, cu examen, ca definitivi in barou?
eu am 3 ani vechime
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
flavy05 a scris:

Dana Avram a scris:

srlunbr a scris:

captivislex a scris:

Faceți distincția între examenele și concursurile organizate de Ministerul Educației și Cercetării....sau cum s-o fi numind acum....și examenul de admitere în barou sau concursul de la INM. Astfel, în anexa 1 din Decizia 268/2007 a UNBR se precizează că:
Art. 1. - (1) Primirea în profesia de avocat şi formarea profesională iniţială
pentru dobândirea titlului de avocat definitiv se realizează prin Barouri.
(2) Primirea în profesia de avocat se obţine pe baza unui examen organizat
de Barou în temeiul art.16 alin.(1) din Legea nr.51/1995 privind organizarea şi
exercitarea profesiei de avocat (în continuare Lege) ...
Pe cale de consecință nu se aplica regulile de la corectarea respectiv recorectarea lucrărilor din învățământ.

Si asta va gudura mult, nu? atunci spune tu, cum ne-ati corectat lucrarile? Pe ce baze ne-ati furat din puncte?? Voi nu vedeti ca suntem pe aici oameni care s-au straduit sa invete sa devina buni avocati si uite ce-au primit?? Am un prieten care si el a dat, din prima a picat si la recorectari si-a aranjat si a intrat, altfel no hope - clar! Ca si in masonerie, tre\' sa te prezinte careva, altfel nu intri.


Azi am depus o noua plangere la UNBR
Nu stiu de ce, dar am impresia ca pe acest forum sunt si persoane care doar zic ca au avut lucrari foarte bune.......nu s-au formulat prea multe plangeri la UNBR, de unde rezulta ca cei care nu sunt foarte siguri pe cunostintele lor nu au formulat plangeri
daca aveti incredere in voi, in ceea ce ati scris la acest examen, formulati plangeri.
Cu cat exista mai mult plangeri formulata cu atat o sa fie mai bine pt noi.
Sau se doreste punerea in aplicare a principiului romanesc _ lasa sa faca ei, si imi rezolva si mie situatia_
FORMULATI PLANGERI!!!!!!


Dana, ti am trimis un mesaj privat privind formularea unei plangeri catre UNBR, daca potzi sa imi raspunzi te rog. Multumesc anticipat.


vezi ca ti-am trimis msg privat
astept adresa de mail
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
srlunbr a scris:

captivislex a scris:

Faceți distincția între examenele și concursurile organizate de Ministerul Educației și Cercetării....sau cum s-o fi numind acum....și examenul de admitere în barou sau concursul de la INM. Astfel, în anexa 1 din Decizia 268/2007 a UNBR se precizează că:
Art. 1. - (1) Primirea în profesia de avocat şi formarea profesională iniţială
pentru dobândirea titlului de avocat definitiv se realizează prin Barouri.
(2) Primirea în profesia de avocat se obţine pe baza unui examen organizat
de Barou în temeiul art.16 alin.(1) din Legea nr.51/1995 privind organizarea şi
exercitarea profesiei de avocat (în continuare Lege) ...
Pe cale de consecință nu se aplica regulile de la corectarea respectiv recorectarea lucrărilor din învățământ.

Si asta va gudura mult, nu? atunci spune tu, cum ne-ati corectat lucrarile? Pe ce baze ne-ati furat din puncte?? Voi nu vedeti ca suntem pe aici oameni care s-au straduit sa invete sa devina buni avocati si uite ce-au primit?? Am un prieten care si el a dat, din prima a picat si la recorectari si-a aranjat si a intrat, altfel no hope - clar! Ca si in masonerie, tre' sa te prezinte careva, altfel nu intri.


Azi am depus o noua plangere la UNBR
Nu stiu de ce, dar am impresia ca pe acest forum sunt si persoane care doar zic ca au avut lucrari foarte bune.......nu s-au formulat prea multe plangeri la UNBR, de unde rezulta ca cei care nu sunt foarte siguri pe cunostintele lor nu au formulat plangeri
daca aveti incredere in voi, in ceea ce ati scris la acest examen, formulati plangeri.
Cu cat exista mai mult plangeri formulata cu atat o sa fie mai bine pt noi.
Sau se doreste punerea in aplicare a principiului romanesc _ lasa sa faca ei, si imi rezolva si mie situatia_
FORMULATI PLANGERI!!!!!!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
sutu_geo a scris:

Eu am fost printre cei primiti in audienta astazi la presedintele unbr.NU va imaginati ce s-a intamplat acolo, ni s-a ras in nas mie si celor veniti acolo spunandu-ni-se ca poate ar trebui sa facem ceva cu viata noastra ,ca aceasta profesie poate nu este de nasul nostru.Ei au declarat ca stiu ca nu au intrat multi oameni care meritau si ca au intrat multi care nu meritau, dar ca ei nu au ce face si ca nici nu prea ii intereseaza.Am cerut sa ne vedem lucrarile, am cerut garantii pentru examenele urmatoare (examen grila pentru a elimina practica hands-free si subiectivismul/usurinta cu care se corecteaza lucrarile- ceea ce desigur l-a indignat peste masura pe dl. florea,),am cerut sa ne putem vedea lucrarile pentru a ne putea servi de ele in cazul in care ajungem in instanta, am cerut sa nu mai corecteze asistenti de la criminalistica la penal si multe altele.

un baiat a venit de la suceava cu tabelul de note inainte si dupa contestatie, dar dl. floarea a zis : "NU MA INTERESEAZA CE S-A INTAMPLAT LA SUCEAVA.POATE A FOST VREO SARBATOARE SI ERAU VESELI CORECTORII'. este incredibil, oameni buni, am ramas toti siderati.

am depus si o cerere care a fost inregistrata si la care mi s-a spus ca mi se va raspunde.Domnul presedinte m-a asigurat ca nu stiu eu cine este dumnealui si ce poate face, va reproduc textual cuvintele dansului.

scurt pe doi: nu le pasa si nu au de gand sa faca nimic.

cine mai vrea detalii despre intalnirea de astazi -ma aflu la dispozitia lor.

un coleg a dat interviu la realitatea si am vazut ca stirea a aparut in seara asta si la antena 3.

puteti sa fiti siguri de un singur lucru: am facut un scandal monstru, nu numai pentru mine, dar pentru toti cei care au fost corecti si au muncit pentru acest examen si s-au lovit de indolenta acestor persoane veroase.
Va invit sa va duceti ca si noi la barou si sa depuneti o cerere pentru a va vedea lucrarea. Pana luni consiliul va hotari, daca exista un numar suficient de sesizari.
Luati atitudine pentru dreptul vostru!Nimeni altcineva nu o va putea face pentru voi



unde trebuie sa depunem aceste sesizari???
eu am facut deja o plangere la unbr, prin care am solicitat sa mi se dea lucrarea
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
de unde aveti aceste informatii?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Am sunat la UNBR si mi s-a spus ca rezultatele se vor afisa luni. Bineinteles ca mi-am exprimat nemultumirea iar doamna care mi-a raspuns la telefon mi-a zis pur si simplu ca nu exista alta solutie, trebuie sa asteptam daca vrem sa aflam rezultatele.
Sunt profund dezgustata de acest examen si acest sistem.
Imi cam pare rau ca am incercat sa intru in minunata breasla a avocatilor.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Cum se poate sustine ca toate lucrarile, din toata tara sunt la UNBR in scopul recorectarii lor???????
daca aveti curiozitatea sa va uitati pe site-ul baroului alba veti observa ca sunt afisate REZULTATELE FINALE ale examneului de admitere in profesia de avocat.
O zi buna tuturor!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Felicitari celor care au luat
Din pacate eu nu sunt printre ei.....
Ceea ce pot sa spun este ca sunt scarbita de examenul acest, de modul cum s-a desfasurat
este inadmisibil ceea ce se intampla.....
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
sa speram ca azi se vor afisa rezultatele la Bucuresti=D>B-):D
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
asteptarea devine din ce in ce mai grea...suntem cu nervii intinsi la maxim