avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 459 soluții astăzi
Forum Activitate Dinico

Activitate Dinico

Buna seara!
Dupa cum ne-am informat si dupa ce ne-ati raspuns dumneavoastra aici, noi spunem ca e corect, nu mai avem nelamuriri. Certificatul de mostenitor s-a facut pe un apartament pe care urmeaza sa-l achizitionam noi prin credit, deci prin banca. Juristul cu care lucreaza banca sustine ca ar fi ceva gresit la cote, la felul cum s-a impartit apartamentul. De asta am dorit sa aflam cat mai multe pareri de la cat mai multe persoane avizate.
Revin cu o prezentare mai amanuntita a certificatului. Va rog sa-mi raspundeti daca este corect.
De pe urma defunctei...., decedata la data de......, cu ultimul domiciliu in....., au ramas urmatoarele bunuri si urmatorii mostenitori:
I. Masa succesorala:
a) Bunuri mobile: Nu s-au declarat.
b) Bunuri imobile: Cota de 1/2 dintr-un apartament, situat in...., compus din 2 camere si dependinte, dobandit prin cumparare de la..., cu contractul nr......
Terenul aferent este proprietate de stat atribuit in folosinta.
Restul de 1/2 parte din bunuri de mai sus (apart) formeaza cota de bun comun al sotului supravietuitor....
Natura succesiunii: legala
II. Mostenitorii:
1...........domiciliat in......, care a acceptat succesiunea la data de......, in calitate de sot, cu o cota de 2/8 parti.
2. ...........domiciliata in....., in calitate de fiica, cu o cota de 3/8 parti.
3. ...........domiciliata in....., in calitate de fiica, cu o cota de 3/8 parti
Au renuntat la succesiune:
1. Nu sunt.
Sunt straini de succesiune prin neacceptare conform art 700 c. civil
1. Nu sunt.
Va multumesc!
Va multumesc pentru raspunsuri. Si noi am gandit exact ca in ultimul raspuns pe care l-am primit.
Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti daca cotele trecute intr-un certificat de mostenitor (sotia este decedata, succesiunea dezbatandu-se intre sot si cele doua fete) sunt corecte:
- sotului ii revine 1/2 parte din apartament (cota de bun comun al sotului supravietuitor)
- cota de 1/2 din apartament care a apartinut sotiei (decedata) s-a impartit astfel: 2/8 sotului, 3/8 unei fete, 3/8 celeilalte fete. S-a impartit corect jumatatea de apartament care a aprtinut sotiei?