avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 816 soluții astăzi
Forum Activitate Fulgerr

Activitate Fulgerr

Răspuns la discuția Neprezentare citatie
Asa este domnule Koleus ! Doamna Gabriela, va rog cititi mai cu atentie ceea ce scriu in postari. Am explicat destul de clar.

Cum puteti sa-mi spuneti ca nu se va ajunge in instanta cand eu spun aici ca am primit citatie?
Răspuns la discuția Neprezentare citatie
Deci baiatul mai are inca 2 dosare penale si i-a mai facut acum inca unul pentru tulburarea linistii publice, sau ceva asemanator. Prietenul meu care a fost agresat mi-a spus ca el si-a retras acuzatia. Presupun ca acesta putea sa il dea in judecata si n-a mai vrut. Politia ne-a chemat sa depunem declaratie de doua ori ! Dupa ce am depus a doua oara declaratie, am fost instiintati precum ca dosarul va merge la procuror si acesta va decide daca se va ajunge la tribunal si da, s-a ajuns. Nu prea este important ce a facut prietenul meu.
Acum eu si prietenii mei care am fost de fata in seara aceea si care am depus declaratie de doua ori, am fost citati.
Sa mergem sau nu?
Buna ziua!

Voi povesti putin ca sa aveti o idee si astfel sa ma puteti sfatui mai bine, daca doriti.
Intr-o seara, doi tipi s-au luat de mine si cativa prieteni. Din nefericire, doar unul dintre ei a fost putin lovit, iar noi nu ne-am bagat pentru ca este mare smecher in oras. A doua zi, prietenul asta al meu a mers la politie si a depus plangere. Ne-a chemat ca martori, am fost, am depus declaratie apoi am plecat acasa. Intr-un final, prietenul asta si-a retras acuzatia, dar pentru ca baiatul scandalagiu avea inca nu stiu cate dosare penale, politia l-a dat in judecata.
Treaba e ca s-a ajuns la instanta si am primit o citatie sa ma prezint la judecatorie. Practic, eu si prietenii mei trebuie sa ne prezentam acolo in calitate de martor pentru ca politia il da pe ala in judecata si se foloseste de noi.
Ce pot sa fac? Prietenii mei sunt hotarati sa nu se prezinte. Mie imi este frica sa primesc amenda. Parintii imi spun ca ar fi bine sa merg si sa ii spun judecatorului ca nu mai am nimic de adaugat si sa ma lase sa plec.
Mentionez ca am 18 ani.