avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 861 soluții astăzi
Forum Activitate saab

Activitate saab

Răspuns la discuția hidroizolatie terasa balcon
Presedintele a scris:

Balconul a fost acoperit din constructia blocului sau in regie proprie?:hm:

Balconul de la etajul 10 prin care se infiltreaza apa la mine la etajul 9 este acoperit cu placa originala de la constructia blocului. Practic exista doar un parapet de beton de cca 40-50 cm care face delimitarea intre terasa corespunzatoare apartamentului (pe care administratorul accepta ca este in grija asociatiei si ca trebuie sa o hidroizoleze) si portiunea care formeaza acoperisul balconului cu pricina (pe care refuza sa o hidroizoleze).
Mai pe scurt spus administratorul sustine ca apartamentul este in grija asociatiei si balconul in grija proprietarului bazandu-se tocmai pe acest parapet despartitor.
Răspuns la discuția hidroizolatie terasa balcon
Exista vreo difenta de abordare in situatia unei asociatii de locatari fata de una de proprietari pentru acest caz ?
Răspuns la discuția hidroizolatie terasa balcon
MIHAI GRIGORE a scris:

Ceea ce v-a spus administratorul este foarte corect! Hidroizolatia balconului vecinului dvs de la etajul superior este problema acelui vecin si a dvs .

Multumesc pentru raspunsuri.
Revin cu o precizare, nu stiu daca m-am exprimat suficient de clar, apa provine de la acoperisul balconului de la etajul 10,nu de la podeaua lui, practic si vecinul de la etajul 10 este afectat de infiltratii, la el este aceasi situatie ca la mine . Nu este cazul cand ii ploua lui in balcon si se infiltreaza apa la mine, practic este vorba de aceeasi placa de beton care formeaza si acoperisul (terasa) blocului si pe care asociatia are obligatia sa o hidroizoleze.
Daca obligatia de a hidroizola acoperisul balconului este a celui care locuieste la ultimul etaj, atunci intr-un bloc (acceptand ca fiecare este obligat sa-si hidroizoleze podeaua balconului ) cel care sta la etajul 10 are obligatia sa hidroizoleze atat podeaua cat si plafonul propriului balcon ?
Locuiesc la etajul 9 intr-un bloc de 10 etaje. De multa vreme in balconul meu la fiecare ploaie exista infiltratii. In timp au afectat structura de rezistenta balconului in sensul ca apa a macinat cadrul de metal pe care sunt sudate placile care alcatuiesc fatada balconului si acestea au "plecat" cu cca 15-20cm spre exterior. Orice incercare de a rezolva problema cu asociatia s-a soldat cu un esec, cu explicatia ca hidroizolatia apartamentelor intra in sarcina asociatiei, in timp ce hidroizolatia acoperisului balconului intra in sarcina proprietarului de la etajul 10 .
Vecinul de la etajul 10 nu dispune de fonduri pentru a efectua o o astfel de lucrare si nu pare deranjat de infiltratii, in timp ce la mine in balcon peretete este umed la fiecare ploaie si in timp s-a format mucegai. Cateodata se infiltreaza apa si in camere (daca ploaia este mai indelungata).
Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti daca exista vreo astfel de prevedere legala in ceea ce priveste hidroizolatia terasei balcoanelor de la ultimul etaj, in sensul ca ea cade in sarcina proprietarului de la ultimul etaj.
Mentionez ca pentru a preintampina un accident nedorit (prabusirea fatadei balconului) am efectuat pe cheltuiala proprie o lucrare prin care am "ancorat" cadrul metalic al balconului.