avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Activitate StolnicuIlie

Activitate StolnicuIlie

Fapta e savarsita sambata, 12.09.2009 ora 19.20. De ce?
Casiera de la administratia locala mi-a spus sa merg la politia rutiera, sa modifice procesul verbal (sa completeze suma minima de plata) sa-l stampileze, si sa revin sa platesc amenda;
Raspunsul oferit de agentul de la ghiseul Politiei Rutiere:
"Daca nu va convine ceea ce a trecut agentul, va rog sa-l cautati si sa-i spuneti ce suma vreti sa apara, daca ceea ce e trecut nu va multumeste" .

In acel moment ... credeam ca sunt la "Camera ascunsa", ca e vreo gluma (sincer, imi venea sa râd in hohote de "gluma" agentului).
UNDE se poate achita jumatate din "avertisment" ? :)
... e prima amenda pe care am primit-o in 7 ani ... nedumerirea mea este legata de stabilirea "amenda + avertisment", dar neconferirea posibilitatii de a o achita in 48 de ore... Merci!
Am primit o amenda (de 180lei + avertisment) pentru depasirea "vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv", conform art. 108 / (1). / a). / 4 din OUG 195/2002 si sanctionata de art. 99/ (2) - 3 puncte amenda (3 x 60 RON).
La rubrica: "Contravenientul poate achita in cel mult 2 zile.... jumatate din minimul amenzii prevazute de lege, adica suma de:...." este mentionat doar "avertisment".
Am fost la ghiseul administartiei locale, si casiera a spun ca nu se poate plati un avertisment (...normal).
Intrebarea mea este: Pot fi privat de posibilitatea de a achita amenda in termenul de 48 ore?
Merci!