avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1536 soluții astăzi
Forum Activitate ovio

Activitate ovio

O sa va prezint problema mea, as vrea sa stiu daca legea ma poate ajuta in acest caz.
M-am casatorit manipulat fiind de fosta sotie, iar casnicia mea s-a consumat in mai putin de un an. Dupa ce ea a nascut o fetita, a plecat in strainatate, lasand-o pe aceasta in grija bunicilor, adica parintii ei. Am inaintat cererea de divort, iar prin sentinta judecatoreasca definitiva s-a dispus desfacerea casatoriei,incredintarea minorei spre crestere mamei si obligatia mea la plata unei pensii de intretinere, raportat la veniturile mele. Desi am avut dubii asupra paternitatii fetitei am recunoscut-o ca fiind copilul meu.
Acum ea cere marirea pensiei de intretinere pe motivul ca lucrez in strainatate si nu imi vizitez fetita, care este bolnava, s-a nascut cu o boala de piele. De curand fetita a urmat un tratament cu laser in Romania, care din pacate nu a dat rezultate pozitive. Acum ea are 4 ani si medicii au spus ca la varsta de 6 ani trebuie sa fie reluate tratamentele.
Mama este stabilita si lucreaza in Spania, fetita a fost crescuta de socri, insa in ultima perioada a dus-o cu ea sa stea acolo. Pensia alimentara am achitat-o integral si la timp, fostilor socri, insa acum fosta sotie vrea sa ma oblige prin lege la o plata a pensiei de intretinere mai mare si sa trimit banii tot fostilor socri, desi fetita nu mai e cu ei. Cum pot sa ma asigur ca banii fetitei nu sunt folositi in alte scopuri ? Pot sa fiu obligat sa platesc mai mult pt faptul ca lucrez in strainatate ? De asemenea, pretinde sa platesc acele tratamente, transportul la medic, inclusiv cheltuielile de judecata si avocatul pe care l-a angajat. Ma poate obliga sa platesc aceste cheltuieli?
Luand in considerare faptul ca eu am doar un contract pe timp de un an cu firma la care lucrez, care expira in 3 luni atunci voi fi obligat sa platesc retroactiv? Fosta mea sotie nu are cum sa dovedeasca ca eu lucrez in strainatate si avocata i-a spus ca va trimite cazul meu pentru dezbatere la Craiova, cu motivul ca asa as fi gasit daca lucrez sau nu in strainatate. Este posibil asa ceva?
As putea acum sa fac un test de paternitate fara acceptul mamei copilului si la cat s-ar ridica costurile legate de acesta?