avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1807 soluții astăzi
Forum Activitate LorinaO

Activitate LorinaO

Ideea e ca eu pe luna septembrie am muncit o saptamana...si mi'au zis ca banii pe aceasta saptaman o ii primesc in octombrie cand se face salarizarea. O sa ma duc pe 10 octombrie cand se dau salariile ca sa'mi iau tot (bonurile de masa, restul de salar, cartea de munca si lichidarea) Ei sunt obligati sa 'mi dea toate astea pe loc sau ar avea motive sa refuze?
Ok! Deci eu sa inteleg ca in momentul in care primesc ultimul rest de salar, pt ca am muncit si pe luna septembrie, o sa primesc si lichidarea sau trebuie sa o cer eu de la ei?
Si inca ceva, nu am primit nici un nr de inregistrare nimic in momentul in care am semnat demisia (am fost personal sa scriu demisia).
Buna seara! In legatura cu acest subiect am si eu cateva intrebari... Sunt cam in aceeasi situatie cu Mella, si anume mi'am depus demisia la firma la care lucram de un an si 2 luni iar in momentul in care m'am dus dupa o saptamana sa imi inchei conturile cu firma respectiva mi'au zis ca cererea de demisie nu a fost inca semnata... In acest caz inca figurez la ei ca si angajat?
Am vorbit cu alti colegi care au plecat din firma si care ori si'au dat demisia ori au semnat un act cu acordul partilor si ei au primit lichidare....eu cand ma duc sa'mi ridic actele (cartea de munca) care mai sunt la ei pot cere o lichidare?
Si as mai avea o intrebare....cartile de munca pot fi semnate si de inspectorul de resurse umane al firme? Deoarece am pe cartea de munca o modificare de la part time la full time care nu are stampila de la ITM.