avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Activitate Stoica Ionut

Activitate Stoica Ionut

da...acest lucru ma speria...deoarece credeam ca o sa fac inchisoare...

dar acum numai am nicio' problema cand am aflat ca orice s-ar intampla nu am cum sa fac inchisoare

mi-am invatat lectia...

multumesc tuturor
da..am cam inteles ...domnul lascoschi ma lamurit in cam' toate posturile dumnealui si ii multumesc...:D

e normal sa fiu speriat.....nu am mai avut experiente de genu'...

am vorbit ieri cu un avocat...nu l-am luat deocamdata sa ma apere...

mi-a spus ..ca nu pot face inchisoare in orice s-ar intampla in acest caz....

in cel mai rau caz imi da cu suspendare adica imi face doar cazier..si la prima abatere fac inchisoare....

corect?
Luciana Macovei a scris:

rentacred a scris:


Din punct de vedere teoretic...da ..a.veti dreptate...ce facem cu practica,daca faptuitorul se hotaraste sa ":aminteasca"printre altele ,jorganului de urmarire penala ca de fapt ,utilizatorul cae ne solicita adevarul,stia de comiterea infractiunii....astea mai sunt supozitii???


in cazul asta ce se intampla ?
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Daca aveti calitatea de martor nu veti face inchisoare.

Faptul ca doar ati stiut nu inseamna ca sunteti vinovat.

Daca intelegerea cu recidivistul a fost in sensul ca, sa ii tineti ocupati pe acei tineri pentru ca recidivistul sa comita furtul inseamna ca ati fost complice.
Dar, nu conteaza intrucat daca sunteti martor in procesul penal nu veti face inchisoare.
Practic, nu mai conteaza daca v-ati inteles sau nu cu recidivistul, dar pe viitor sa aveti mare grija...
Vedeti ca un anturaj cu recivisti, mai devreme sau mai tarziu va poate duce la inchisoare...

avocat Claudiu Lascoschi





am inteles...mi-am invatat lectia
in cazul in care nu stiam sau in cazul in care stiam......pot face inchisoare..?..este posibil ?..tinand cont ca am 16 ani si nu am mai avut antecedenta si e prima abatere.......

daca mi-ar raspunde cineva la intrebare..:|....ar' fi super...

multumesc frumos:|
deci..eu am fost sincer si vam spus tot ce stiu sau nu...ca nu am nimic de pierdut...am stat si mam gandit..

1. se poate dovedii ca eu stiam ....deoarece am spus fratelui faptasului si pesoanei pagubite de laptop ca stiam...le-am spus exact ce v-am spus dumneavoastra....
2.nu vor face asta...deoarece...daca o vor face voi depune marturie ca am fost sechestrat si obligat de catre faptas sa le tin pe tipe la mine....(corupere de minori din cate stiu)....ceea ce nu vreau sa fac...

insa o sa vorbesc cu pesoanele...respectiv fratele si fata pagubita sa zica ca nu stiam:)....ma rog...o intrebare mare si lata am sa va adresez...

in cazul in care nu stiam sau in cazul in care stiam......pot face inchisoare..?..este posibil ?..tinand cont ca am 16 ani si nu am mai avut antecedenta si e prima abatere....

chiar daca se ia in considerare ca am stiut nu ma pot acuza de complicitate intrucat nu miam insusit bunurile furate nu am ajutat cu nimic pe faptas si NU LAM CREZUT CAND MIA SPUS....(practic totul sa intamplat accidental)

multumesc
rentacred a scris:

Buna ziua tuturor.
Eu am o opinie total diferita celor exprimate de colegi.Insa opinia mea se intemeiaza pe definitia complicitatii asa cum se regaseste ea la art.26 C.pen.
Complicele este persoana care, cu intentie, inlesneste sau ajuta , in orice mod la savarsirea unei fapte prevazute de legea penala.
Complice este de asemenea si persoana care promite inainte ,sau in timpul savarsirii faptei,ca va tainui bunurile provenite din aceasta sau ca va favoriza pe infractor, chiar daca dupa savarsirea faptei promisiunea nu este tinuta.
Din cele descrise de autorul intrebarii nu este vorba de nici o manifestare in sensul celor prevazute la art 26 din C. pen.
Simplul fapt ca a stiut, sau a aflat despre o infractiune de furt nu constituie motiv de incriminare, furtul nefacand parte din categoria infractiunilor a caror nedenuntare este incriminata de codul penal roman.
Eu afirm ca nu se pune in speta probleme complicitatii la infractiunea savarsita, de fapt nu se pune problema vreunei acuzatii.
Pentru dl Lascoschi:pana la scoala de corectie e cale lunga ...


exact...eu stiam si de la inceput ...dar nu iam dat atentie nu lam' crezut deloc....+ ca ..nu miam' insusit nici un bun...nu am pus mana pe nimic

nu lam ajutat si sustinut cu nimic...se poate constituii urmatoarea faza...

eu la politie.....mia' fost luata declaratie de martor....pe care am scris ca nu stiu nimic....(poate mam panicat)

pana la urma laptopul a fost recuperat....
da ...am cam inteles....deci eu..vreau sa aflu' un lucru':|....simplu

daca ma acuza de complice la furt calificat....imi da pedeapsa cu suspendare adica...(adica TEORETIC te condamna la inchisoare,se consemneaza condamnarea in cazier, la prima abatere penala primesti pedeapsa cu executare la care se aduna si suspendarea asta.Ideea e ca vei avea cazier dar nu vei executa sentinta in penitenciar)...corect?

si mai vreau sa imi spuneti daca am cum sa fac inchisoare....?..asta vreau sa aflu''...e prima si ultima abatere
uf'..sunt agitat rau nici nu stiu cum sa incep....

un fost prieten fura un laptop..in timp ce persoanele pagubite..sunt la mine acasa...eu stiam de la inceput ca o sa fure in timp ce persoanele sunt la mine acasa...dar nu lam' luat in serios...el asa a facut ...a furat laptopu'..ziua urmatoare neau ridicat politistii si am mers la sectie.....in declaratia de acolo...am scris ca nu stiu nimic de ce a facut fostul meu priten el fiind si recidivist..

intre timp el ma furat si pe mine de o camera digitala...si sunt chemat la proces in calitate de parte vatamata..:|....totul sa intamplat atat de repede nu am putut sal' opresc nici nul' luasem in serios...si cand mam' pomenit cu laptopu' si cu el la usa parca ma traznit fulgeru':|smile.gif....



..vreau sa va intreb va rog frumos....

daca se afla ca eu am stiut de toata magaria asta...:|..ce pot patii in cel mai rau caz:|..am 16 ani si ma tem pentru viata mea....nu am mai avut nici un fel de probleme cu politia pana acu'....e prima abatere...rog seriozitate in raspunsuri multumesc frumos