avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 991 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters104256

Activitate ContSters104256

Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
stimabile dreptroman....nush cum de pana mai acum cateva zile sustineai cu ardoare ca trebuie sa invatam 6000 de pagini sa consumam 20 de markere si nush cate topuri de hartie...iar acum vi si ne spui ca mie mi-au trebuit 29 de zile ca sa intru...pai cand le-ai consumat?? pe carti colorate?? pe post de hartie igienica...pt ca a citi 6000 de pagini iti trebuie mai mult de 29 de zile si nici macar cei 4 ani de facultate...ca din cate ai spus tu...nu ai fost studentul model :P...deci sa fim seriosi ar trebui sa te pui mai de acord cu tine in ceea ce scri
deci te-as ruga sa ne lasi, asha cum spunea o persoana pe forum, sa ne varsam oful.....
nu cunosti pe toate lumea....pe mine unul nu ai de unde sa ma cunosti si te-as ruga sa nu ma critici spunand-mi initial ca trebuia sa citesc 6000 de pagini si restul, acum sa vi sa spui ca mai trebuia sa fac si niste ore intr-un cabinet de avocatura...sau societate tin sa spun ca eu am avut norocul de a avea in familie meseria asta si chiar mi-a placut de mic
insa am avut colegi care s-au dus la astfel de cabinete si ii spuneau ce iti pierzi tu vacanta traieste cat poti ca o sa ai timp de avocatura...asta era forma de refuz cea mai frecvent intalnita...deci nu chiar mere asha de simplu cum zici tu...si nu te gandi ca ei se duceau pt bani...ci ca sa invete, deci pro bono :P so nu e chiar asha de roze precum ai crede tu
momentan si pt viitor nu esti bun de dat sfaturi...mai invata sa fi un orator bun cum scria o colega pe aici si un psiholog...niste psihologie nu strica nimanui...mai ales in aceasta meserie :P
cu stima
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
adi8 a scris:

D-na avocat, ce se poate face in cazul in care la contestatii nu se rezolva problema? Am aceeasi situatie ca si fiul dvs..o nota mica la o materie....


cel mai probabil voi face o cerere de chemare in judecata iar tu poti fi ori reclamant alturi de mine ori o interventie in nume propriu :D
ca sa vada ca stim si noi ceva carte si sa raspunda si disciplinar ca si asha au cerut asta la organizare :D
cu stima
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
btw felicitari pt definitivat
daca vrei o intreb pe mama cum si-a facut cab ind si iti scriu aici :D
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
am stat si fac avocatura de cand am inceput facultatea stiu sa redactez, stiu sa fac toata munca opt a sustine un cabinet....nu am pledat :D....insa e timpul sa imi iau si zborul nu voi avea tot timpul pe cine sa ma sprijin si va trebui sa am suficient sange in picioare ca sa ma sprijin pe ele :D
si da ai drepatet este un sistemb bolnavicos (parca era si un film de mungiu LEGATURI BOLNAVICIOASE) si stiu ca trebuiesc platite niste taxe dar nu intentionam sa plec cu carnetul in mana il las sa se dezghete, trec iarna si dupa plec :D si sper sa ma descurc
si eu sper ca la recorectare sa le vina mintea la loc :D
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
lindych a scris:

dreptroman a scris:

sunteti SLABI, sunteti SLAB PREGATITI si nu faceti decat sa va inventati scuze pentru propriile esecuri.

sunt unii oameni aici care au invatat 1 an 2 ani, luni de zile. nu cunosc pe nimeni bine pregatit care sa nu fi intrat din prima.

Da s-au dat si note aiurea, da s-or fi facut si aranjamente dar nu mai scrieti toate mizeriile care va trec prin cap.

Ati invatat 14 ore pe zi? ati mancat pe paine 6000 de pagini? ati consumat 20 de markere subliniind? daca da atunci sunt sigur ca sunteti avocati deja.

ganditi-va bine si nu va mai mintiti singuri. credeti ca ati depus suficient efort in 4 ani de facultate plus cateva luni de invatat? credeti ca daca ati terminat o facultate de hocus pocus pe la cine stie ce universitate neacreditata si ati invatat 2 luni aveti vreo sansa??

Grow up.

Veniti pe forum si invatati din niste carti de sinteze de tot rasul, sau din niste subiecte prost rezolvate care circula pe aici. veniti si va faceti ca invatati 1 luna mizeriile alea de subiecte rezolvate si traiti cu impresia ca stiti "drept" si aveti pretentia sa intrati intr-o profesie..oricare ar fi ea.

V-ati pus vreodata intrebarea ce faceti aici?

de ce vreti sa fiti avocati? ce faceti de saptamana viitoare daca intrati in barou?

sunt o gramada de paraleleli care sustin examenu asta fara macar sa aiba vreun avocat coordonator cu care sa fi discutat inainte...

nu-i nimic...mai e si la anu...mai e si peste doi ani...peste trei....

s-a copiat...s-a furat...si tot nu au fost in stare decat 250 de oameni sa intre in barou?!?! din astia 100 sa fi intrat pe bune si sunt mandru ca sunt coleg cu ei!

nu mai aruncati cu noroi in tot ceea ce va face voua rau...ce treaba aveti voi cu pozitia 400? credeti ca vorbiti in cunostinta de cauza? mi-a fost colega si ati vrea voi sa stiti carte cat stie ea...o sa treaca la contestatii?...sa speram..

ati picat la una dintre materii si ati avut note mari la restul? faceti contestatie si o sa treceti...dar nu mai considerati note mari 6.5 si 7

hai, gata, la munca


Totalmente de acord cu ce spune acest dreptroman. Era timpul ca si admiterea la barou sa devina un examen crancen care sa faca o departajare clara intre competenta si incompetenta, chiar cu ajutorul unui element de alea. Marele avantaj consta in faptul ca sutelor de nepregatiti le este refuzat accesul in profesie. Pierderea consta in cateva zeci de candidati care datorita unor diverse imprejurari mai mult sau mai putin aleatorii isi vad blocat accesul in profesie cel putin pentru moment. E totusi un risc asumat al unui sistem de evaluare perfectibil. Sunt pline instantele de guristi, ca avocati nu-i pot numi, cereri de chemare in judecata facute in scarba, nu mai insist, cunoastem cu totii. Se pare ca a venit vremea ca si candidatii la barou sa cunoasca dificultatile accesului in profesie precum candidatii la INM...


lindych stii cati bani iau cei ce promoveaza examenul de intrare la INM?? stii cati bani iau cei ce promoveaza examenul de intrare la un Barou??
deci sincer spunemi si mie cei ce au intrat cu interviu in perioada 1995-2000/001 sper sa nu gresesc oare sunt mai pregatiti ca noi sau erau la data respectiva mai pregatit ca noi>??? sincer chiar nu cred
trierea asha cum am mai spus-o o repet o face piata....pregatirea continuua a celui ce are interes va demonstra ca este mult mai bun decat unul xcare sta toata ziua la cafele si spera sa pice, nu citeste si doar ce prinde in zbor si considera ca este suficient...cel putin dat fiind multilateralismul dezvoltarii legii in Ro esti obligat daca vrei sa fi bun sa citesti...sa te pui la curent cu tot ceea ce se intampla...sa te perfectionezi in mod continuu...pt ca nimeni nu e perfect :D
dar apare problema plictisirii dupa ce ai 30 de ani de practica...incat esti satul de citit, de perfectionat te limitezi la ceea ce sti :P
pt ceea ce se ofera examenul a fost mult prea dificil anul acesta :D
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Mihaela-Elena (Ela) a scris:

radulescua86 a scris:

adi8 a scris:

fii si fiice..de tati sunt peste tot, in toate barourile..un copil de avocat nu cred ca a picat un examen de primire in profesie...ca un exercitiu, uitati-va la listele din teritoriu..printre primii..cei cu traditie juridica ..in familie..



cauta la Radulescu Andrei Daniel pozitia 739 parca....mama avocat bunuicu avocat din 1979....am luat nota 4...deci pika fii de avocati
nu mai spuneti ca nu pika...iti trebuie mai mult un nume sonor TICLEA AL TIBERIU va suna cunoscut?? este fiul marelui profesor de dr muncii Al ticlea....oare e vre-o coincidenta ca a luat examenul????
probabil ca "da" :D


Fara suparate ti-o spun ...dar tu dupa ce vei fi admis in profesie si iti vei lua si definitivatul, vei avea de-a gata atat cabinetul de avocatura sau societatea, cat si clientela. Noi ceilalti (printre care ma numar si eu ) avem o strangere de mana (cum spunea cineva pe aici) si speranta ca totusi de undeva, candva sare norocul si pt noi. ;) App. tu stii sau poti sa iti dai seama cat de greu e sa iti infiintezi cabinet, cata alergatura e? Apoi te multumesti cu oficiile , platite ingrozitor, da le accepti pt ca trebuie sa castigi ceva. Si iti iei banii...la un moment dat ... :angry:



nu stiu sa iti spun cat e de munca pt un cabinet insa pot sa iti spun ca eu plec la Arad daca voi fi primit in profesie...nu imi place aici in Arges de unde sunt eu....mult prea multa mafie...nu ca si acolo nu ar fi
totusi clientela ti-o faci sau cel putin asha am vazut la mama...nu a avut pe nimeni sa ii dea clienti sa isi creasca clientela sa nu mai poata lucra din prima....in 5 ani a reusit sa faca ceva
e de munca dar merita...cel putin asta e in continuare parerea mea...esti liber sa faci ce vrei...si cum vrei...sper sa nu te lovesti de o imposibilitate de clientela....desi sunt moemnte in care vei avea si aceasta prb :D
eu am spus despre strangerea de mana si in continuare o sustin pt ca asta e adevarul...cel putin asha a fost anul trecut cand au fost facute numirile la noi in Arges :P
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
se pare ca nu e chiar asha de roze viata pt fii de avocati precum credeai adi8
sunt prea multe exceptii...sau prea multe exemple??:P
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Mihaela a scris:

Buna dimineata! In cea mai mare parte sunt de acord cu voi, cu durerile voastre (poate pt ca si eu am fost in situatia voastra, dar la definitivat). Am scris prin pg anterioare povestioara mea (cu happy-end - Slava Domnului). Mi-as fi dorit sa fi fost in comisia de corectura, i-as trece pe toti cei care in limita bunului-simt au tratat subiectele toate; insa sunt o avocata intre atatea alte mii, care nu are nici o "pila" la Barou pt a intra in astfel de jocuri. Cei care au intrat si care vor intra in aceasta frumoasa profesie, cine v-au fost supraveghetori la examen (si tot ei va vor fi si la definitivat) :happy: ... nimeni altcineva decat simplii angajati ai Baroului, secretare, IT-isti, casiere, etc. Niste arogante si in viata de zi cu zi, nu numai la examen/e. Uneori (cand vad ce fel de note se dau) incep sa cred ca tot astia corecteaza, altfel, un avocat cu experienta nu poate da astfel de calificative (cine a luat intre 1-2 pot sa inteleg ca a dat inapoi foaia doar su subiectele fara sa scrie nici macar un cuvant) iar intre 2 - 5 cat de cat a buchisit niste prostii). Eu as organiza totusi exam de admitere, dar oral... as pune 2-3 intrebari din materie si "pa" ; insa la definitivat se face cu adevarat trierea. Acolo e lucrarea proprie, cunoasti-scrii, nu cunosti - nu scrii. Iar acolo nu se permite sa vina cineva cu vb "a copiat dupa mine" , cine lasa sa se copieze dupa el la definitivat, inseamna ca e prost (scuze de cuvant) cel ce lasa, nu cel ce copiaza. Pe cand la admitere, nu prea se poate dovedi copiatul ..pt ca e pura teorie...mai schimbi putin topica (daca stii cum) si gata, nimeni nu te banuieste.
Cineva a intrebat daca se pot face contestatiile pe acelasi formular :DA.
App. stimate coleg Raduleascu A (pp) incearca sa nu incluzi pe toti avocatii definitivi in categoria "scartari"; pt ca desi sunt av. def. deplang soarta atator sute (mii -in tara) de posibili viitori avoacati, lasati pe dinafara! Multumesc pt intelegere.

stimata viitoare(sper si pt mine) colega Mihaela....eu am facut stricta referire la aceia care au ridicat mana doar pt o obtine niste bani
nu indraznesc sa ii critic pe cei care cu adevarat muncesc in meseria asta si nu doar beneficiaza de pe urma unor festivitati si ocazii cum au fost cele de acum
mamam mea este avocat definitiv....si pt ca sa fie definitiva a invatat de am crezut ca o sa moara....si a invatat cu mine :D dat fiind ca eram proaspat student la drept boboc pe atunci :P si vreau sa spun ca stia cartile alea ca pe tatal nostru ca sa ii dea diversi indivizi care nush ce treaba au in meseria asta si ce pregatire profesionala pt a corecta au avut pt ca i-a dat 5 la penal si la procedura iar unul dintre seminaristii pe care eu i-am avut la penal l-a pikat la def la penal unde tocmai acolo seminarista stia materia ca era sa faca infarct
dar subiectivismul sa traiasca bine :D
in concluzie.. revin si intaresc sustinerea ca nu m-am referit la toti avocatii ci numai la acea categorie care a ridicat mana pt motivele sus expuse
cu stima
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
am tot stat aseara si m-am gandit ce dreacului am facut de am pikat la procedura
am luat foaia cu subiectele pe care am primit-o si pe care am scris cateceva din barem si am analizat-o, am luat cartile le-am citit cu atentie, am luat cartile cu subiectele (daca stiti au scos 5 carti la cele 5 materii...de cacat cartile) am fost exigenta intruchipata si tot nu mi-a iesit mai putin de 6.
dupa aceea m-am gandit de ce oare au facut examenul asta atat de greu, pt ca tot ceea ce se primeste dupa promovare, asa cum am mai spus, este o strangere de mana si "succesuri". eu am gasit o varianta meschina si greu de acceptat
am fost "jertifit", cum spunea o colega aici, pentru fii, nepoti si rudele lor apropiate care urmeaza la anul sau peste 2 ani sa sustina examen si ca sa usureze la acea data examenul va trebui sa aiba in spate un trecut dureros in care sa spuna> "Uitati ce dur a fost examenul, nnu ne putem permite sa mai fie asha, este o meserie liberara, trebuie sa usuram conditiile de intrare"; poate gresesc si sper sa fie asha.
o alta varianta pe care am gasit-o la fel de plauzibila este ca pe multi dintre consilierii ce au votat anul acesta au fost grav afectati de criza, nu mai au clienti cu nemiluita, nu mai au venituri substantiale...si pe cine sa se razbune...ca doar nu pe clientul si asha saracit de taxele statale si atunci ce au spus lasa-i dreacu pe langa ca si asa suntem multi si nu mai avem clienti, dat fiind cunoscuta situatia ca un stagiar nu va avea onorariile unui avocat cu vechime, ci cu mult mai mici, dar si aceasta varianta ma dezgusta; imi este mila de scartarii care au titulatura de avocat definitiv si care sunt muritori de foame cu eticheta, caci eticheta costa (stim asta de la vedetele mondene).
examenul din acest an in care am sustinut eu, dar si din ultimii doi ani cand o prietena draga a dat examen, primadata l-a pikat ca nu are scrisul frumos, asta la Pitesti caand fiecare barou corecta singur lucrarile, dar si anul trecut cand din varii motive ea a luat 4,25 la civil si 8 si 9 la restul, iar la corectura a primit doar 25 de sutimi, iar colegul caruia ii suflase ia 6 cu felicitari si din prima....nu pot sa spun decat ca ma alatur dezgustului unanim exprimat aici, iar orice masura veti considera ca va trebui luata voi fi alaturi de dvs, in diferent ca voi trece sau nu la contestatie

cu stima
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Diana_1604 a scris:

Dragilor,

vreau sa va multumesc ca ati fost alaturi de mine in aceasta "incercare.." :D
si daca v-am suparat in perioada asta de stres maxim - nu stiu cum ati fost voi, dar eu.....m-am certat cam cu toata lumea din jurul meu - sa-mi fie "cu iertare" :">

si....NEAPARAT sa faceti contestatie cei respinsi!
tot aici pe forum s-a scris ca anul trecut, la "prima strigare" au intrat 300, si dupa contestatii cam tot atatia....asa ca, listele inca nu sunt "afisate"
multa bafta!


felicitari pt rezultat sper ca la strangerea de mana si urarea de succes sa fiu si eu prezent alaturi de cei ce au luat si, deci, si de tine :P
sper sa reusesc la conrtestatie chiar sunt increzator ca daca am fost negativist am pikat
de data asta ma gandesc ca iau :D shi iau :P
succes in continuare
bafta in ceea ce vei face :D