avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Activitate nicoletaneagu

Activitate nicoletaneagu

LA inspectoratul din Radu Voda am facut sesizarea, si de acolo am primit cam intr-o saptamana doua raspuns ca nu au gasit nimic si ca nu au nici un act doveditor ca le-am fi lasat lor carnetul de munca.
pt D-na angela Nedelcu: Nu avem nici un document prin care se face dovada ca domnul ne-a adus carnetul de munca.Nu , in adresa de la ITM nu am scris ca domnul s-a deplasata si personal sa se intereseze de carnetul sau de munca.

Buna ziua, am si eu o problema forte grava. La una din firmele la care le tin contractele de munca si personalul, un fost angajat al nostru, mi-a adus carnetul de munca ,dar dupa ce si-a incheiat activitatea pentru a o trimite la ITM BUCURESTI sa-i intregistreze perioada lucrata la noi. Am facut copie dupa toate actele lui si proces verbal exact cum cer cei de la ITM.Decat ca colegu meu cand s-a dus cu carnetul si actele a lasat si procesul verbal acolo. Din 14.04.2009 de cand am dus carnetul de munca, inspectoarea noastra tot spune ca nu gaseste respectivul carnet. Am facut o adresa prin care specificam cele intamplate, la care am primit evidentul raspuns ca nu se afla la ei carnetul si ca nici nu a fost si nici dovada nu are ca am lasat carnetul.
Intrebare? 1.Ce mai putem face in acest caz, tinand cont de faptul ca au trecut deja 5 luni. Cum putem rezolva problema cu ITM-ul?
2. Fostul nostru angajat ne ameninta ca ne da in judecata. Ne poate da in judecata daca nu am facut nici macar un proces verbal de predarea primire carnet de munca intre el si noi?
Mai important este cum rezolvam problema cu cei de la ITM care mai mult ca sigur au ratacit carnetul si nu vor sa recunoasca nimik.

Multumesc1
astept un raspuns cat mai curand