avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Activitate razvan_43

Activitate razvan_43

Răspuns la discuția construire acoperis bloc
Vin si eu cu o problema...Am facut un acoperis de tabla doar pe scara noastra cu o firma autorizata cu proiect,aprobari cu tot ce trebuie nu asta e problema ci urmatoarea:"meseriasii" nu au conectat aerisirile de la bucatarii si de la bai cu exteriorul acoperisului...ei au dat gauri in acoperis in dreptul fiecarei aerisiri si au scos cate o bucata mica de teava(de tabla) in afara dar nu le au conectat cu aerisirile(care erau scoase doar pana la nivelul planseului),ci le au lasat asa practic in pod.Acum nu mai avem nici un pic de tragere nici la baie nici la bucataire.Problema e ca nu stiu daca e normal asa ceva.Inca nu le am dat ultima parte din bani si poate ca nu e tarziu sa se remedieze.Administratorul zice ca a mai fost si in alta parte si tot asa era facut si ca poate asa o fi normal.(am avut discutii aprinse cu el pe tema asta)
Multumesc si sper sa imi spuna cineva daca e normal asa ceva.
Răspuns la discuția Reparatii acoperis bloc
Salutare,as avea si eu cateva intrebari.Haideti sa va explic cazul:
1-Stau la etajul 4 pe scara din mijloc al unui bloc cu 3 scari.Celelalte 2 si-au facut acoperis cu tabla de prin anul 2000-2001 ramanand doar noi scara din mijloc cu izolatie din aia din carton.
2-Suntem toti proprietarii apartamentelor si de comun acord cu asociatia de proprietari am luat decizia sa vindem uscatoria aflata la parter vecinului de acolo .Dupa 2 ani de umblat pentru diferitele acte necesare totusi tranzactia sa facut.Toti proprietarii au semnat in fata notarului ca sunt de acord sa cedeze partea lor din uscatorie.Cu banii din vanzare sa hotarat de comun acord sa facem si pe scara noastra un acoperis de tabla precum au celelalte scari.Si acum vin intrebarile:
-ce acte ar fi necesare pentru asta?trebuie neaparat aviz de constructie?din cate am inteles daca-l faci intr-un anumit fel"sa nu depaseasca cornisa,aticul"nu ar trebui.chiar nu ma pricep deloc la constructii si as vrea o parare avizata.
-daca trebuie toate actele astea cam cat ar dura asa cu aproximatie si cam cat ne ar costa
-proiectul cine-l face?firma care ar face lucrarea daca e autorizata poate sa faca proiectul sau trebuie altcineva de pe la primarie ...chiar nu stiu.Mentionez ca lucrarea e necesara pentru ca vecinului de alaturi a inceput sa-i ploua.
Va multumesc pentru rabdare si astept eventualele raspunsuri si lamuriri.