avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 503 soluții astăzi
Forum Activitate ALEXANDRUFL

Activitate ALEXANDRUFL

Stau si ma gandesc si nu-mi vine sa cred..., dar sa incep cu inceputul.
Bunicii mei au decedat, bunica in 1973, bunicul in 1975. In timpul vietii acestia au asigurat case tuturor copiilor,facandu-le acte de vanzare-cumparare. Dorita bunicilor a fost, ca cel mai mic copil sa ramana in casa parinteasca, acesta fiind tata.. Nu a fost asa, dupa moartea bunicii s-a dezbatut succesiune la 5 succesori, respectiv, bunicul verisorul meu(deoarece tatal lui a decedat), si cele doua surori ale tatalui meu. Verisorul meu si una dintre surori au renuntat, cealalta sora si tata au primit cate 3,8 din proprietate. La scurt timp a murit bunicul,nu s-a mai dezbatut nimic, insa acum tata in varsta de 65 de ani fiind foarte bolnav incat mama ii este curator, doreste sa-si incheie socotelile in aceasta lume si dorinta ii este de a dezbate succesiunea dupa tata. Am mers impreuna cu mama acolo in comuna, insa acolo am avut o mare surpriza, nepotul tatalui, fiul surorii care detine 3,8 din proprietate, si pe care tatal meu l-a lasat sa locuiasca in acea casa, deoarece acesta avea in tinerete o situatie precara are acum titlu de proprietate, titlu obtinut in 1993. Nici unul dintre frati nu au stiut acest lucru pana acum cateva zile cand tata si-a exprimat dorinta de a dezbate succesiune. Cum e posibil asa ceva?Am consultat un avocat, acesta mi-a spus ca nu se poate fara ca succesiune sa fi fost dezbatuta. Va rog sa ma sfatuiti, am scos astazi de la primarie titlul de proprietate al verisorului meu dar tata nu stie nimic, nu-i pot spune deoarece daca afla va muri. Toti fratii inafara de mama verisorului meu doresc ca acea casa sa ramana al tatalui meu, pot depune marturie oricand ca toti au primit case si terenuri de la bunicii mei, insa eu nu stiu ce sa mai zic, am ramas stupefiata.
Va multumesc.