avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate alina ignatescu

Activitate alina ignatescu

Buna ziua,
sunt angajata intr-o companie din data de 06.08.2008 cu contract de munca pe perioada nederminata.
La inceputul anului 2009, am fost inscrisa la o formare profesionala (cursuri ACCA), urmand ca incepand cu August 2009 sa ma duc la cursuri si la examenele aferente.
Tot atunci am incheiat un act aditional la ctr de munca din care citez urmatoarele paragrafe:
"In situatia in care ANGAJATUL abandoneaza programul ACCA sau inceteaza contractul de munca cu ANGAJATORUL conform cu Art. 55, lit. b, Art. 61, lit. a, b, d si Art. 79 din Codul Muncii, in cursul programului ACCA sau inainte de data de expirare a perioadei stabilite de comun acord intre parti, conform Art. 2.2. din prezentul Act Aditional, acesta este obligat la plata contravalorii programului de pregatire efectuat de la data semnarii prezentului act aditional pana in acel moment intr-un cuantum care nu poate depasi 2,500 EUR.
ANGAJATUL se obliga sa ramburseze ANGAJATORULUI contravaloarea programului de pregatire efectuat, la data incetarii contractului de munca incheiat cu ANGAJATORUL".

In decursul anului 2009 am urmat 2 cursuri (de 10zile) si am dat 2 examene.
Mentionez ca am semnat acest act oarecum constransa (desi nu explicit), caci toti colegii mei erau inscrisi si asta e politica companiei. E obligatoriu sa fii inscris. Desi nu e mentionat in ctr de munca.

In momentul de fata (Oct 2009) vreau sa mi depun demisia si as vrea sa stiu ce sanse sunt sa nu platesc daune catre companie.

Mai mentionez urmatoarele:
1. actul aditional nu este inscris la ITMB;
2. actul aditional nu are un numar propriu;
3. desi se spune ca se semneaza in 2 exemplare, exemplarul meu este pierdut;
4. actul aditional este antedatat;
5. actul a fost semnat de alta persoana decat cea mentionata in el;
6. mi s a zis ca nu mi se elibereaza cartea de munca..dc nu platesc(desi nu specifica in act acest lucru);
7. desi eu nu o sa mai fiu la cursuri in decembrie 2009, mi le factureaza si pe acelea.

am suma destul de mare de platit (2000eur), desi nu am facut decat 2 cursuri din 15.
va multumesc pentru ajutor!.