avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate Ramona 2009

Activitate Ramona 2009

Răspuns la discuția constructia unei case mici
Va multumesc ptr informatia data sa stiti ca o sa incerc si asa.Normal ca nu prem sa facem nimic fara acte,de aceea am asteptat din 2007 dupa ele,dar si sa isi bata joc cineva de tine.Cu cine am vorbit au zis ca nici o sansa ptr autorizatia de constuire.Si ma intreb eu ca pe altii cu palate sa nu le spunem pe nume ca ne baga la discriminare pe aia nu ii ia nimeni la bani marunti si nici nu platesc impozit atunci ce mai putem zice asta ii tara minunata in care traim ptr unii exista legi ptr altii nu.Si la noi am mai vazut constructii mari pe locuri mici si distanta aproape deloc intre cladiri acelea cum se pot?
Răspuns la discuția Constructie fara autorizatie
Buna.Cam in aceeasi situatie suntem si noi cu deosebirea ca noi am angajat si un arhitect la care am dat bani ptr ca ne-a spus ca obtinem autorizatie de construire si pe teren de 140mp,deoarece acolo a mai fost casa.asadar ne-a pus sa demolam casa si acuma stam cu terenul gol cu banii dati afara si autorizatia in aer.Asta e Romania,si tin sa precizez ca asta am inceput in 2007.pai atunci sa nu faci constructii fara autorizatii ce bine ca altii pot sa nu le dam nume ca zic ca ii descriminam si nici nu platesc nici un impozit pe vilele lor
Răspuns la discuția constructia unei case mici
Ne-a mai zis cineva sa construim si daca avem noroc peste 2 ani platesti o amenda si poti inscrie casa exista asa o lege.de fapt legile astea din Romania lasa de dorit
Răspuns la discuția constructia unei case mici
Noi am obtinut certificatul de urbanism ptr demolare,apoi am scos autorizatia de demolare si apoi am si radiat casa.Am depus certificatul de urbenism ptr autorizatia de construire am obtinut certificatul de urbanism dar cu conditia sa obtinem un aviz Cmuat favorabil.Cand tot noi am depus actele ptr comisie CMUAT din start am fost respinsi si ni s-a zis ca nu o sa obtinem niciodata autorizatia de construire.cand am vrut sa discutam cu arhitectul nici urma de el nu raspunde la telefon nu il mai gasim nici la birou.Si noi acuma stam si asteptam CE ?nu stiu cu cine am vorbit toata lumea a zis ca nu trebuia demolata,dar noi asta nu am stiut de aceea ne am luat un arhitect si am vrut sa facem tot legal,dar din pacate in tara asta....


Răspuns la discuția constructia unei case mici
Certificatul de urbanism l-am obtinut ptr autorizatia de demolare si in ea am specificat ca si vrem sa constuim,dar acel certificat a expirat deoarece domnul arhitect a zis sa mai asteptam.Am demolat casa si expirand certificatul de urbanism am obtinut altul in care ni se cere aviz favorabil CMUAT ptr construire,dar acuma ne-au zis ca noi nu o sa obtinem autorizatia de constuire.Acuma noi ce putem face stam si ne uitam la terenul gol din moment ce acolo a fost casa acuma de ce nu se mai poate construi si avem si acordul ambilor vecini ca putem construi.









Răspuns la discuția constructia unei case mici
mai vreu sa spun ca a doua casa de langa fosta constructie are 80 mp si este o constructie mare.Asta nu ma poate ajuta,eu acuma ce pot stau asa cu terenul gol?
Răspuns la discuția constructia unei case mici
Va multumesc ptr raspuns.Noi avem autorizatia de demolare doar pe cea de constructie nu o primim,cred ca ar fi bine sa vb si cu un avocat.
buna.Am cumparat acum 3 ani a casa 138mp cu constructie de 37 mp.Deoarece casa era veche am hotarat sa construim alta,dar din pacate am dat peste un arhitect care mai rau ne-a incurcat,deoarece acum 2 ani am obtinut certificat de urbanism in care nu ni se cerea nimic,arhitectul a zis sa mai asteptam si sr fi bine sa o demolam am facut actele am demolat-o,acuma ni se cere in certificatul de urbanism aviz favorabil CMUAT dar ni s-a zis ca nu o sa il obtinem dar noi avem acordul ambilor vecini ca sunt de acord sa construim.As dori sa intreb ca ce este de facut in cazul acesta sa mai asteptam ce acuma domnul arhitect nici nu raspunde la telefon.Multumesc