avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 426 soluții astăzi
Forum Activitate Ella Cosma

Activitate Ella Cosma

Răspuns la discuția Pensie pe caz de boala
Multumesc mult, doamna Florentina, pentru ca v-ati rapit din timp si mi-ati raspuns. Informatiile dvs imi sunt foarte utile. Am gasit pe net siteul Comisiei de evaluare a persoanelor adulte cu handicap si voi incepe demersurile necesare. Fiica doamnei de care va spuneam este eleva in clasa a zecea. Numai bine, multumesc inca o data.
Răspuns la discuția Pensie pe caz de boala
Multumesc inca o data pentru informatii, Florentina.

Doamna are o fiica de 16 ani si nu are niciun venit, decat alocatia fetei de 42 de lei. Dar locuiesc in aceeasi casa cu o matusa, care are o pensie de 420 de lei. Incerc sa aflu care ajutor material social ar fi mai consistent si unde se incadreaza, ca sa primeasca si dumneaei o suma de bani pe luna.

Răspuns la discuția Pensie pe caz de boala
Va multumesc si dvs si tuturor celor care mi-au raspuns, e imbucurator sa constati ca poti primi ajutor si sfaturi de la persoane dezinteresate.
Am doua remarci:

1. Diabetul zaharat este considerat invaliditate? Doamna in cauza are dureri in maini si picioare de la cele trei injectari zilnice cu insulina pe care trebuie sa si le faca, vederea slaba, dar se poate deplasa si nu stiu daca vreun medic va avea bunavointa sa ii dea un certificat de invaliditate. S-a lovit de nenumarate ori de lipsa de intelegere a medicilor.
2. In alineatul doi, se mentioneaza ca beneficiaza de pensie cei care au cotizat pana la data ivirii invaliditatii. Doamna nu a lucra inainte de 1977, cand s-a imbolnavit de diabet. Cei 6 ani de munca sunt efectuati in anii '90.
3. Daca, sa spunem, totul va fi ok si i se va aproba dosarul, care este suma pe care o va primi? Va intreb acest lucru deoarece incerc sa aflu care ajutor material este mai mare si o poate ajuta mai mult. Traieste intr-o familie cu 3 membrii, cu un venit lunar de 460 de lei, si ar putea primi si un ajutor social, dar nu stiu daca e in stare sa presteze orele de munca impuse de primarie pentru acest ajutor. Din nou, nu sunt sigura ca medicii o vor considera inapta de munca.

Va multumesc

Răspuns la discuția Pensie pe caz de boala
Multumesc, Florentina,

Cuantumul alocatiei de sustinere pentru familia monoparentala cu un copil e cumva de 70 de lei?
Răspuns la discuția Pensie pe caz de boala
Doamna Pintea, va multumesc mult pentru raspuns. Doamna despre care va spuneam este nascuta in 1956 si are diabet zaharat din 1977, deci de la varsta de 21 de ani. De-a lungul vietii, a avut numeroase probleme de sanatate, hepatita, come diabetice. Dupa cum spuneam, nu are niciun venit si as dori sa stiu daca are sanse sa primeasca un ajutor sau o pensie de la Stat. Va multumesc inca o data.
Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati cu cateva sfaturi. As dori sa stiu care sunt sansele unei persoane de 51 de ani, care a muncit numai 6 ani si care are diabet zaharat din 1977, insulino-dependenta, sa primeasca pensie pe caz de boala. Persoana nu are niciun venit, locuieste impreuna cu matusa sa care are o pensie de 420 de lei si cu fiica sa de 16 ani, care are o alocatie de 42 de lei. In total, venitul familiei alcatuite din 3 persoane este de 460 de lei.

Multumesc mult