avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Activitate raj1972

Activitate raj1972

Buna ziua, lucrez intr-o institutie de invatamint superior si am 2 intrebari:1) Venitul meu lunar brut conform fluturasului se constituie din salariul de cadru didactic (salariu de baza 1529 lei) + 1/2 de norma ca personal TESA (apare pe fluturas trecut simplu parttime 1244 lei) + spor vechime 10%. Spuneti-mi va rog daca pt indemnizatia de maternitate (concediu prenatal) se calculeaza 85% din salariul brut de cadru didactic sause ia in calcul si jumatatea de norma? (pe fluturas ea intra in salariul brut la care se aplica impozitele)
2) La cererea mea de compensare a diferentei dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala, conform art.66 din Contractul Colectiv de Munca, mi s-a raspuns ca in cazul meu aceasta diferenta nu exista, pt ca acea compensatie s-ar aplica la o diferenta intre indemnizatie si salariul de baza individual, prin aceasta intelegindu-se salariul DE INCADRARE ca si cadru didactic (deci 1529 lei, fara parttime), deci practic indemnizatia de maternitate este in cazul meu mai mare decit salariul de incadrare. As dori sa stiu daca aceasta modalitate de calcul este corecta sau ar trebui sa mi se ia in calcul tot brutul. Multumesc