avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1537 soluții astăzi
Forum Activitate Daliann

Activitate Daliann

Multumesc pentru raspuns. Nu am de gand sa contest sanctiunea primita, daca aceasta nu va avea ca rezultat anularea PV. Raman totusi cu mirarea ca "nu are relevanta succesiunea "sanctiunilor. Nu e ilogic sa-mi fie retinut un act pe care , conform PV nu il aveam la mine?Daca l-au retinut, rezulta ca il aveam , atunci care e logica amendei pentru lipsa actelor?
Buna ziua! Am o nelamurire pe care as dori sa v-o prezint, in speranta ca ma veti putea ajuta. Zilele trecute am fost oprit si amendat pentru ca nu aveam actele masinii la mine. Veneam de la 2 km de casa, unde am fost la gradina , si am neglijat sa imi iau actele cu mine. Pentru a evita amenda, mi-am sunat sotia, care mi-a adus in cateva minute actele. Politistul mi-a scris totusi proces verbal de amenda, pe care am refuzat sa il semnez. In consecinta, a semnat un martor. Pana aici, nimic neclar. Dar , dupa ce am adus actele, si procesul verbal era incheiat, mi s-a retinut certificatul masinii, pana imi remediez problema luminilor( nu mergea becul din dreapta la faza scurta). Amenda urmeaza sa o primesc prin posta. Intrebare: pot sa o contest? Pentru ca mi s-a oprit certificatul masinii de catre politie, DUPA ce abia fusesem amendat ca nu am nici un act la mine. Si atunci, daca nu aveam actele, si pentru asta am si primit amenda, cum mi-a oprit certificatul? Era corect sa imi opreasca si certificatul?