avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Activitate mamalui Stefan

Activitate mamalui Stefan

Răspuns la discuția Contestatie executare silita ANRP
Nu in toate cazurile se aplica ceea ce spuneti dvs,nu exista o procedura unitara in practica judecatoreasca si cunosc acest lucru din discutiile directe cu posesori de hotarari ale prefecturii,care nu au fost acceptate la investire de catre instante,ori au fost dupa multe incercari...
Pe mine m-ar fi interesat,daca stiti,un nr de act normativ referitor la ceea ce eu am auzit si am scris pe forum pentru a pune in garda pe cei interesati sa caute.
Răspuns la discuția Contestatie executare silita ANRP
In alta, ordine de idei,dar in acelasi subiect,am citit ca s-a dispus de catre o instanta superioara(am uitat exact despre ce instanta e vorba) ca s-a emis o decizie prin care prevederile ordonantei 10/2013(cea cu esalonarea la plata a sumelor pe legile proprietatii) sunt neconstitutionale,asa incat acea ordonanta nu mai este valabila.Deci probabil e vorba de Curtea Constitutionala?1?
Răspuns la discuția Contestatie executare silita ANRP
Buna ziua tuturor.
Am auzit din sursa credibila ca s-a dat o decizie(sau o hotarare) de catre ICCJ,sau de o alta instanta suprema,prin care cei care au avut investita hotararea Prefecturilor si nu au avut Hotarare Judecatoreasca definitiva si irevocabila,sunt obligati sa restituie sumele incasate.Nu am vazut aceasta hotarare,asa incat nu stiu sa va dau alte explicatii,dar poate cineva in tema stie despre aceast lucru chestii mai precise.Eu am vrut doar sa va pun in alerta si sper din toata inima sa nu fie adevarat.Oricum nu ar fi corect,daca s-ar dovedi ca persoana care m-a informat pe mine are dreptate....
Răspuns la discuția Contestatie executare silita ANRP
Buna ziua,

in caz ca se da o solutie nefavorabila anrp la contestatia facuta d ei(respinge actiunea anrp),aceasta institutie poate face recurs,in termen de 15 zile de la data comunicarii.Este situatia in care sunt eu acum,am castigat la fond,iar dansii pot face recurs.
Si,cred,ca daca au castig de cauza in final,pot sa execute in baza hotararii judecatoresti definitive si irevocabile,pe debitor.
Răspuns la discuția Contestatie executare silita ANRP
Este prima data cand aud ca s-a anulat executarea ,dupa ce suma afost incasata.Ati trimis ,odata cu Intampinarea pentru termenul contestatiei,copie dupa extrasul de la banca,din care sa rezulte incasarea sumei?
Deci,ori procedura nu a fost respectata de catre executor(cu toate ca ma gandesc ca dvs. ati primit incuviintare pentru executare,la aceeasi judecatorie??!!),dar eu nu cred ca dvs.trebuie sa depuneti banii executorului.Trebuie sa faceti o noua intampinare la recurs,sa ajunga la ei,cu 5 zile inainte,foarte bine motivata(daca doriti va pot trimite un model pe care l-am trimis eu cu ocazia contestatiei,si in urma caruia am castigat aceasta runda).Curios,ANRP-ul a depus cautiune de 10% din suma datorata,pentru suspendarea executarii?Eu,personal,nu le-as vira nici un ban inapoi,as astepta finalul,si nici atunci,nu as da banii ce mi se cuvin inapoi.Adica,poate sa-i dea judecatorul care a incuviintat executarea,ce el nu a vazut ce documente vor sta la baza executarii?
In fine,nu stiu ce s-a intamplat efectiv in cazul dvs,dar daca totul a fost ok,m-as lupta in continuare...
Răspuns la discuția Contestatie executare silita ANRP
Nu pot sa cred !Nu am auzit nimic de aceasta ordonanta,dar e adevarat ca a aparut asa ceva in monitorul oficial.Cred ca in aceasta situatie nu mai puteti face nimic,doar sa asteptati trecerea lui 2014 si daca nu primiti rata anuala,direct la executor!Si cat i-am injurat pe cei de la pdl cand voiau anul trecut sa schimbe legislatia proprietatii.Inca ei voiau sa dea 15% din sumele datorate in 10 ani,astia macar vor da toti banii,chiar daca in n-spe ani.Cred ca trebuie sa apara si norme metodologice ,caci nu este clarificat in ordonanta ce se intampla cu titlurile executorii ...Oricum,nu este corect atata vreme cat s-au dat banii asa cum s-au dat si cine a avut de luat a luat,fata de cei ce au asteptat sa li se achite dreptul lor,castigat printr-o lege.
Răspuns la discuția Contestatie executare silita ANRP
Trebuie sa fie emisa o ordonanta,sau un act legislativ,in care sa se precizeze foarte clar ce intra si ce nu intra sub incidenta unei asemenea prevederi.In proiectul actului normativ de anul trecut era precizat ca titlurile executorii nu intra la esalonare,deci nici sumele poprite,dar sa speram ca nu se va da o asemenea lege.Ce spune Basescu,nu intereseaza pe nimeni,el nu emite legi si nici in Parlament nu mai au majoritate oamenii lui,asa ca,sa mai stea potolit cu declaratiile,ca eu,una,m-am saturat sa-i tot ascult minciunile,dar este adevarat ca Romania primise o prelungire cu 9 luni pentru modificarea legilor proprietatii,lucru impus de CEDO.Deci,eu una ,nu cred ca executarile silite mai pot fi oprite de esalonari.
Răspuns la discuția Contestatie executare silita ANRP
pentru mtanta:nu aveti grija,tumy a spus de poprire,nu de incasare,si nu e ''dnul'' e o superdoamna:),luptatoare,aveti ce invata din ce scrie dansa pe aici...
Răspuns la discuția Contestatie executare silita ANRP
Cu tot respectul,nici nu are cine.Lista se gaseste la Trezoreria platitoare,asa ca tot de la executor e cel mai sigur.In plus,executorul este si el direct interesat sa incaseze sumele poprite,pentru onorarii.Asa ca,apelati cu incredere la executor,sigur o sa va spuna in mod corect tot ce doriti sa aflati.Nu mai pierdeti timpul gandind cum sa aflati numarul de ordine,cand puteti sa o faceti asa usor....

Pentru tumy:salutari si succes.Si executorul meu a mai depus o cerere de executare(la cererea mea expresa),pentru diferenta de suma rezultata din reactualizare,intrucat in Hotararea Judecatoreasca se specifica aceasta reactualizare la data platii,asa ca mai am de luat si eu o diferenta aferenta perioadei iulie-decembrie(cand am incasat).Bineinteles ca si pentru asta am primit citatie pentru contestatie din partea anrp.Dar,e bine sa stie toata lumea,care are Hotarari de la tribunale,sa execute conform cu decizia judecatoreasca,pana la data platii,sau cum este specificat in documentul respectiv.
Anrp nu merita sa lasi nimic neexecutat,din ceea ce a hotarat tribunalul si curteX-(a de apel....
Răspuns la discuția Contestatie executare silita ANRP
Pentru mtanta:de pe site-ul anrp nu veti afla niciodata la ce nr. de dosar s-a ajuns cu platile.Iar anrp nu au cum recupera bani din executari silite,decat daca au hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila in acest sens,ceea ce nu se da decat in cazuri rare,cand executorii incalca vreo prevedere privind executarea silita.
Daca dvs ati apelat la un executor,sunati-l si intrebati-l daca s-au mai facut plati in ianuarie si la ce nr. de dosar s-a ajuns.Cu siguranta e sursa cea mai credibila.Eu asa procedam ,in fiecare luna sunam de 2 ori,odata la mijlocul lunii,odata la sfarsit de luna,ca sa pot sa-mi fac o idee cam pe cand intram si noi la plata.Va doresc succes.