avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Activitate imobv

Activitate imobv

Răspuns la discuția leasing masini bilet ordin
Dati-mi voie sa "citez" articolul 11 din contract :

"In cazul furtului sau a daunei totale... locatorul va avea dreptul la incasarea tuturor facturilor emise inainte de data evenimentului si neincasate, plus ratele de capital ramase de achitat pina la sfarsitului contractului"

Ca atare ---- eu as spune ca NU mai are dreptul sa emita FACTURI NOI dupa data producerii evenimentului (adica furtului).

Sau, poate ca pot emite facturi pt rata de capital - minus dobanda (desi nu reiese clar daca sunt intitulati sa emita facturi pt rata de capital SAU daca sunt intitulati sa obtina valuarea ratelor de capital de la Casco)

... dar, oricum, problema tot ramane cu biletele de ordin si cu faptul ca ei au eliberat factura deja ... care nu pare a fi conform contractului.
Buna ziua,

Am luat o masina pe firma - in leasing. Masina a fost furata acum 3 saptamani. In contractul de leasing se specifica ca "locatorul" (porsche leasing) este indreptatit la plata tuturor facturilor PINA la data incidentului (in articolul referitor la asigurarea si despagubire in caz de furt). Facturile erau platite la zi cand masina a fost furata.

Acum Porsche a trimis noi facturi si mentine ca daca nu le platim in continuare este "frauda" pt ca biletele de ordin nu au acoperire. Cine ia o masina in leasing cu 20 de bilete de ordin acoperire in banca (adica inca 2 ani aproape)?

Cum pot anula biletele sau obtine o suspendare a platii pina cand politia gaseste masina sau asigurarea plateste ???