avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Activitate caesar58

Activitate caesar58

Iesirea din indiviziune nu s-a facut, vanzarea de 200mp s-a facut de catre cei 4 prin act notarial in 1962 catre tert. inainte de vanzare parintii mei trebuiau sa iasa din indiviziune dar nu au facut acest lucru. au ramas 195mp pe numele celor 4, rolul fiind numai penumele tatalui meu. am ambele contracte de v-c notariale.
Imi convine mai intai sa fac uzucapiunea de 30 ani tinand cont si de terenul de 80mp fara acte, avand in vedere ca as putea conexa cele doua dosare de 1/2 din 195mp si cal de 80 mp pentru care as parcurge acelesi etape de judecat: proba cu martori, expertiza topo, dupa care as vrea sa fac succesiunea. mi se pare mai simplu, daca sa poate. Dac nu se poate, va ro sa-mi spuneti mai detaliat de ce nu se poate?

Va multumesc Caesar
Va multumesc pt. raspuns, insa as dori sa ma lamuriti la cateva probleme legate de uzucapiune, si anume avand in vedere ca tatal meu decedat in 1995 si ulterior eu ca unic mostenitor am stapanit netulburati timp de 52 ani terenul de 195 mp care a fost cumparat de parintii mei impreuna cu unchiul si matusa meaas dori sa stiu:
1 - daca ma incadrez in prevederile uzucapiunii de 30 de ani, avand in vedere ca unchiul si matusa mea stiind ca au vandut si incasat banii pe jumatatea lor nu au tulburat nicio data posesia noastra asupra terenului de 195mp?
2 - daca inainte de a deschide succesiunea pot deschide actiune pe uzucapiune pentru 1/2 din 195mp ce au fost cumparati de unchiul si matusa mea?
3- Ca sa chem in judecata primaria si consiliul local pentru uzucapiune pe 30ani pentru terenul de 80mp pecare il am fara acte, trebuie sa dovedesc ca am platit impozit pentru cei 80 mp?
4 - In cazul intrebarii de mai sus trebuie sa chem in judecata si pe fostii proprietari de la care s-a cumparat intreaga suprafat de 395 mp?

Caesar Va multumesc.
Va rog sa ma ajutati in rezolvarea unei probleme pe care o am. Parintii mei( decedati in 1995 si 2000), impreuna cu unchiul (fratele tatalui) si matusa (decedati) , au cumparat in 26.02.1957 un teren intravilan de 395 mp pt a-si construi fiecare cate o casa. Intentia parintilor mei s-a finalizat prin construirea unei case in baza unei autorizatii de constructie eliberata in 23.12.1957, casa in care locuiesc in prezent si pt care s-a platit impozit din 1957 si pana in prezent. Unchiul si matusa mea au renuntat la construirea casei, si au vandut(impreuna cu parintii mei) 200mp din cei 395 mp printr-un act de vanzare cumparare incheiat in14.08.1962. Mentionez ca banii rezultati in urma vanzarii au fost incasati exclusiv de unchiul si matusa mea, fara a semna niciun inscris olograf sau alt act autentic, totul bazandu-se pe increderea intre frati. In rolul fiscal tatal meu este inscris cu terenul de 195 mp de la data cumpararii 1957 si pana in prezent, rol pentru care impozitele au fost platite la zi de catre tatal meu si ulterior de catre subsemnatul.Pana in momentul de fata nu s-a dezbatut succesiunea pentru imobilul de mai sus format din terenul de 195 mp si casa construita pe acest teren.
A doua parte a problemei este ca ulterior vanzarii celor 200mp parintii mei au cumparat fara acte notariale si fara chitanta olografa de la aceiasi proprietari aprox 80mp in continuarea terenului de 195 mp, formand un teren compact de aprox 275mp din care doar 195 mp sunt inrolati la fisc. Avand in vedere ca pana la data prezentei nu am certificat de mostenitor pentru acest imobil format din teren in suprafata de 275mp si cladire construita pe el, va rog sa-mi raspundeti la cateva intrebari sau sa ma sfatuiti ce sa fac:
1- Pot dezbate succesiunea in instanta succesiv cu invocarea dreptului de posesie prin uzucapiune pentru cele doua terenuri respectiv 1/2 din 195mp cumparati prin act de V-C si 80mp cumparati fara acte?
2- Pot dezbate succesiunea un instanta fara a chema verisoarele mele din partea unchiului?
3 - In cazul in care deschid actiune in uzucapiune pt cei 80 mp fara acte pe cine chem in judecata?
4 - Ca sa chem in judecata primaria este nevoie ca sa fie trecuti in rol si cei 80 mp?
5 - Cererea de chemare in judecata in uzucapiune o formulez in numele tatalui meu si al meu sau numai in numele tatalui meu?
6 - In cazul in care raspunsul la intrebarea 1 este negativ ce trebuie sa fac mai intai: succesiunea urmat de uzucapiune sau invers?

Caesar. Va multumesc.