avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Activitate chiojdean

Activitate chiojdean

Buna ziua! Acum aproape doi ani,odata cu decesul si inmormintarea mamei melé su disparut din casa mai multe acte intre care si cartea de munca. Cu celelalte acte( diplome de studii,libreta militar,etc) cred ca am situaría sub control pentru recuperarse duplicatelor dar pentru cartea de munca sant Mari problema. Am Sunat la itm si mi si spus SA Sun la casa de pensii.acolo mi au spus SA iau legatura cu angajatorii,etc .mentionez ca unii angajatori nu mai exista.detin numarul si sería cartii de munca
buna ziua.in primul rand multumesc ca existati. va expun subiectul:soacra fratelui meu,o femeie puternica si muncitoare la viata ei,are de mai bine de un an mari probleme de sanatate. in tinerete ea a muncit in o cooperativa agricola de productie adica C.A.P..asa erau timpurile.dupa aceea, ca multi altii, a emigrat temporar,pe o perioada de 6-7 luni anual la munca in italia ca sa poata sa-si creasca copii.in italia,ca multi altii,a lucrat fara acte. acum un an si ceva inainte de a pleca in italia i-a aparut boala. este o tromboflebita si acum dupa un an si ceva are piciorul negru si umflat,ia tratament in fiecare luna de vreo 100 ron.intrebarea me este,stiind ca sant enorm de multi care iau pensii fara a fi bolnavi,daca este posibila vreo forma de pensionare pe caz de boala sau ceva asemanator.situatia ei actuala o impinge,pentru a supravietui,la munca si asta o sa o omoare curand va multumesc
Discuție acte identitate
salutari tuturor as dori sa ma lamuriti in urmatoarea problema verul meu se va casatori prin civil el lucreaza impreuna cu sotia in afara tarii de mai mult timp intrebarea mea este:daca ei vin in tara si fac cununia civila si vor sa se intoarca imediat la munca pot avea ceva problemecu identitatea sotiei la frontiera avand in vedere ca-si va schimba numele de familie cred ca nu o sa ramana mult timp in tara si stiu ca eliberarea unei noi crti de identitate dureaza va multumesc mult
salutari tuturor v-as fi recunoscator daca reusiti sa ma lamuriti sant hotarat sa-mi construiesc o casa detin un teren intravilan cu destinatie agricol si am impternicit pe cineva pentru a-mi rezolva toate problemele cu actele pentru autorizatie dureaza enorm de mult si dupa 6 luni de asteptari mi se spune ca sant ceva probleme cu trecerea terenului din regim agricol in regim constructii pentru ca la ,,nu apar cum ca terenul meu ar exista la nu stiu ce cadastru si imagini prin satelit,,mentionez ca terenul este cumparat din anul 2003 de mama mea,are intabulare la momentul respectiv iar anul trecut eu l-am cumparat de la mama mea si s-a facut din nou intabulare mi se spune de catre cel ce este imputernicit de asemenea ca o sa dureze inca ceva timp si mie nu prea i-mi convine situatia avind in vedere ca astept de 6 luni care ar fi pasii de facut incepind de la zero si cam cat este normal sa dureze toate cele necesare obtinerii autorizatiei? va multumesc mult
buna tuturor detin un singur apartament (locuinta)in proprietatea mea dar adresa din buletin o am pe casa mamei mele.am vreo obligatie in a plati impozit suplimentar?va multumesc:(
salutari tuturor.i-mi doresc sa construiesc o casa.la prima vedere pare totul simplu daca ai bani si timp.bani s-ar gasi cu toate ca nu peste masura dar timpul ma omoara. ma refer la obtinerea proiectului si a autorizatiei.ce pasi ar fi necesari de urmat si credeti ca ar fi o solutie imputernicirea unei persoane ptr.obtinerea tuturor avizelor si autorizatiei?cam cat timp dureaza tot procesul? multumesc
Răspuns la discuția act de donare
situatia e urmatoarea:mama e vaduva cu mult inaintea cumpararii terenului,am doar un singur frate . eu, cum sant mai mult plecat si nu am posibilitate sa am grija permanenta de mama vreau sa-i cedez lui toate drepturile asupra bunurilor comune ale familiei.terenul in cauza e un bun care mama l-a cumparat cu banii mei pentru ca eu nu aveam posibilitatea la data cumpararii sa ajung in tara.relatiile actuale intre mine si fratele meu nu sant rele dar vad ca de cand s-a casatorit are cu totul alte idei si de aceea as vrea sa ma pun un pic ,,la adapost,,.
Discuție act de donare
salutari tuturor problema mea este urmatoaoarea:acum cativa ani eram plecat din tara si nu puteam reveni decat dupa un anumit timp. i-mi doream sa cumpar un teren si in timp ce eram plecat,a iesit la vanzare acest teren .asa ca am rugat-o pe mama mea sa-l cumpere pe numele sau. acum as dori sa-l trec pe numele meu si as dori sa aflu care mod e cel mai bun si ieftin: o donatie din partea mamei sau un act vanzare-cumparare. care ar fi pasii de urmat,durata si costul aproximative.va multumesc mult. sanatate tuturor
salutari tuturor intrebarea mea este urmatoarea: un act de vanzare cumparare din 1962 asupra uni teren pe care presupusul cumparator nu a intrat in posesie efectiva nici un moment si pe care nimeni nu l-a impiedicat sa o faca poate avea vreun efect sau o valoare in iunie 2010? mentionez ca terenul se afla din 1971 sub forma de teren in folosinta asupra unei familii care a cumparat o casa linga acest teren multumesc:)
buna,tuturor as dori ceva lamuriri despre accesarea fondurilor europene. sint persoana fizica,detin o anumita suprafata de teren ce as putea sa o destinez unui proiect,o cantitate de bani economisiti si multa dorinta de munca.ma gindesc la infiintarea unei brutarii sau a unei sere de legume.timpurile sint neprielnice dar eu ma gandesc serios la acest lucru. ce sfat i-mi puteti da si care ar fi pasii,daca este prevazut pentru asemenea investitii,accesarea unei subventii sau fond european. va multumesc:)