avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters10796

Activitate ContSters10796

silk a scris:

In cazul retinerii
a) masura nu poate fi luata daca pedeapsa prev.de lg. pt. infractiunea savarsita este amenda
b) masura nu poate fi luata decat daca pedeapsa prev.de lg. pt. infractiunea savarsita este inchisoarea, chiar si alternativ cu amenda
c) masura nu poate fi luata oricare ar fi pedeapsa prevazuta de lege


a,b
ENGFULL a scris:

camylex a scris:

silk a scris:

Instanta ultimului domiciliu al defunctului este competenta in cazul:
a) cererilor reale imobiliare introduse de creditorii succesiunii impotriva mostenitorilor
b) cererilor mixte introduse de creditorii succesiunii impotriva mostenitorilor
c) cererilor personale introduse de creditorii succesiunii impotriva mostenitorilor


b,c


eu zic a si b

:angry: cd va luminati referitor la aceasta grila va rog sa ma jutati si pe mine ca eu nu reusec de una singura
singura explicatie este ca la ex de promovare nu e corect decat un raspuns .....dar eu ma intreb de ce tocmai c #-o


de la clasificarea actiunilor citeste actiunile, actiunea reala nu urmareste persoana ci bunul
silk a scris:

camylex a scris:


silk a scris:


Instanta ultimului domiciliu al defunctului este competenta in cazul:
a) cererilor reale imobiliare introduse de creditorii succesiunii impotriva mostenitorilor
b) cererilor mixte introduse de creditorii succesiunii impotriva mostenitorilor
c) cererilor personale introduse de creditorii succesiunii impotriva mostenitorilor



b,c



eu zic a si b

Grila e de la concursul de promovare si raspunsul este c)
Ma intrebam de ce nu ar fi si b?


actiunile mixte presupun si valorificarea unui drept de creanta si se incadreaza, nu inteleg de ce nu e si b)
a) nu are cum fiind cerere reala imobiliara competenta apartine instantei de la locul situarii imobilului.

Cred ca m-am dumirit, probabil ca era corect si b)-ul daca continua "cererilor mixte introduse de creditorii succesiunii impotriva mostenitorilor " pana la desavarsirea impartelii intre mostenitori, dupa ce a avut loc partajul pentru creditorii succesiunii se aplica celelate reguli in materie de competenta teritoriala

Dupa Ciobanu...in urma efectuarii partajului succesoral nu mai ramane masa succesoarala, astfel ca nu mai justifica competenta teritoriala exclusiva, decat in cazul actiunilor personale gen : garantia pt evictiune
silk a scris:

Instanta ultimului domiciliu al defunctului este competenta in cazul:
a) cererilor reale imobiliare introduse de creditorii succesiunii impotriva mostenitorilor
b) cererilor mixte introduse de creditorii succesiunii impotriva mostenitorilor
c) cererilor personale introduse de creditorii succesiunii impotriva mostenitorilor


b,c
sheeba a scris:

Când pentru infracţiunea săvârşită sunt prevăzute în lege pedepse alternative, tentativa la o astfel de infracţiune se sancţionează, atunci când se prevede aceasta, cu pedeapsa:
a) mai uşoară, cuprinsă între limitele ei speciale;
b) mai gravă ale cărei limite se reduc la jumătate;
c) aleasă dintre cele alternative, ale cărei limite se reduc la jumătate.

Înscrisurile pot fi obiect material al infracţiunii de furt:
a) doar dacă au valoare economică;
b) doar dacă sunt acte ce dovedesc starea civilă;
c) indiferent dacă au sau nu valoare economică.


1. b 2. c


cand exista prevazut in lege pedepse alternative, mai intai se alege pedeapsa si apoi se aplica regulile de la tentativa
Când pentru infracţiunea săvârşită sunt prevăzute în lege pedepse alternative, tentativa la o astfel de infracţiune se sancţionează, atunci când se prevede aceasta, cu pedeapsa:
a) mai uşoară, cuprinsă între limitele ei speciale;
b) mai gravă ale cărei limite se reduc la jumătate;
c) aleasă dintre cele alternative, ale cărei limite se reduc la jumătate.

Înscrisurile pot fi obiect material al infracţiunii de furt:
a) doar dacă au valoare economică;
b) doar dacă sunt acte ce dovedesc starea civilă;
c) indiferent dacă au sau nu valoare economică.
La uciderea din culpa corect a) si c)

In situatia in care un inculpat minor este judecat in aceeasi cauza impreuna cu un inculpat major, ambii fiind trimisi in judecata pentru savarsirea infractiunii de viol prev. de art. 197 C.pen., judecata are loc:
a) in sedinta nepublica, intrucat unul dintre inculpati este minor;
b) in sedinta publica, deoarece unul dintre inculpati este major;
c) in camera de consiliu, intrucat obiectul cauzei este infractiunea de viol.
La infractiunea de ucidere din culpa:
a) este posibila participatia penala sub forma participatiei improprii
b) culpa victimei la producerea rezultatului infractiunii inlatura raspunderea penala a faptuitorului;
c) este posibil coautoratul;

sheeba a scris:

Actul de opţiune succesorală:
A.este unilateral, chiar dacă succesiunea are la bază un testament conjunctiv
B.este voluntar deoarece permite moştenitorului succesibilului decedat înainte de stingerea prin prescripţie a dreptului de opţiune să exercite acest drept în numele şi pe seama autorului
C.este esenţialmente irevocabil


ei na?? de unde ai luat tu grila asta? din punctul meu de vedere e o aberatie din moment ce un astfel de testament este interzis . E adevarat ca dr de optiune e un act unilateral...dar...

Bun, acum am citit mai cu atentie varianta de la B si mi-am dat seama unde e greseala , faptul ca mostenitorul succesibilului decedat inainte de stingerea prin prescriptie a dr de optiune va mosteni acest drept in nume propriu, prin efectul art. 692 - dr de optine se transmite de la succesibil in propriul patrimoniul al mostenitorului.
Intr-o atare situatie, nici unul din raspunsurile la aceasta grila nu e corect.

Astept si explicatia ta pt punctul A, multumesc. :)


daca testamentul conjunctiv este interzis, inseamna ca nu ramanem la mostenirea testamentara, ci aplicam regulile de la mostenirea legala, deci ne intoarcem la actul de optiune care este un act? unilateral...

grila este de la examenul de promovare al judecatorilor la tribunale si curti de apel
deea29 a scris:

camylex a scris:

sheeba a scris:

Mea culpa. dislexic, asa este. e corect doar C-ul.

camylex: la G1:c iar la G2: b


Daca sunt raspunsurile la "plata nedatorata" si " actul de optiune succesorala" mai astept si alte raspunsuri.

Necompetenta teritoriala nu este de ordine publica in cazul:
a) actiunii in stabilirea paternitatii;
b) partajului succesoral;
c) actiunii prin care se solicita despagubiri pentru acoperirea prejudiciului cauzat printr-o fapta ilicita.

În cazul recidivei mari postcondamnatorii, când savârsirea din nou a unei infractiuni are loc în timpul executarii primei condamnari, pedeapsa se aplica astfel:
a) pedeapsa pentru infractiunea anterioara se contopeste cu pedeapsa stabilita pentru noua infractiune;
b) restul ramas neexecutat din pedeapsa anterioara calculat de la data savârsirii noi infractiuni se contopeste cu pedeapsa stabilita pentru infractiunea savârsita din nou;
c) pedeapsa stabilita pentru infractiunea savârsita se contopeste cu restul ramas neexecutat din pedeapsa anterioara calculat de la data ramânerii definitive a hotarârii de condamnare pentru noua infractiune.

Inculpatul a savârsit o infractiune din culpa în termenul de încercare al suspendarii conditionate a executarii pedepsei pronuntate anterior. Judecându-I pentru infractiunea savârsita din culpa, instanta a dispus condamnarea si executarea pedepsei pronuntate fara a dispune revocarea masurii suspendarii conditionate pronuntata anterior:
a) solutia este corecta pentru ca în acest caz revocarea masurii este facultativa;
b) solutia este gresita pentru ca instanta dispunând executarea pedepsei pentru infractiunea savârsita din culpa era obligata sa revoce masura suspendarii, urmând a contopi pedeapsa pronuntata pentru infractiunea din culpa cu pedeapsa pronuntata anterior;
c) solutia este gresita pentru ca, în acest caz trebuia sa revoce masura suspendarii, urmând ca, pedeapsa pronuntata pentru infractiunea savârsita din culpa si cea pronuntata anterior sa se execute, fara a fi contopite, ci cumulate.



1-c, 2b si 3 c


corect =D>