avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1665 soluții astăzi
Forum Activitate soft

Activitate soft

Tocmai m-am intors de la circa financiara. Am stat la cateva cozi interminabile si iata rezultatele:

1. M-am dus direct la casierie sa platesc - acolo imi spune ca firma este radiata (asta stiam si eu) si ca atare are contul blocat... Ma trimite din nou la un inspector de la camera 5.

2. Ajung la camera 5. Acolo aflu din nou ca nu mai am nicio treaba cu ei, firma fiind radiata. Ma trimite totusi, pentru o confirmare suplimentara, la camera 14.

3. La cam. 14, dupa ce asculta istoria, doamna inspector pufneste in ras la insistentele mele de a plati forfetarul si imi confirma inca o data ca nu mai am nicio treaba cu ei, din moment ce firma este radiata. Nu trebuie sa mai dau niciun ban, nu trebuie sa mai depun nicio declaratie. Citez: "norocul dumneavoastra ca ati scapat".

4. Tot nu ma potolesc si ajung la biroul juridic. Cu domnul jurist am avut urmatorul dialog:
Eu: spun istoria
El: "Domnule, firma este radiata, deci este moarta. Ce-i mai puteti face unui mort?"
Eu: "e logic ceea ce spuneti, dar de atatea ori a dovedit statul ca nu are logica in actiunile sale, incat nu stii ce sa mai crezi... daca ma trezesc peste o perioada cu penalizari, cine raspunde"?
El: "Hai dom-le, nici chiar asa"
.....................

Ok, astea fiind spuse si facute, se pare ca am pierdut o zi degeaba pe la cozi, dar macar am ramas cu banii.

Rog totusi un jurist de pe acest forum sa-mi spuna daca mai exista vreun risc sa ma trezesc cu vreo surpriza din partea fiscului...
Multumesc!
Nu stiam daca se calculeaza dupa nr total de zile sau numai dupa nr de zile lucratoare.
.............................
Da, este vorba de 101 pe 2009 (asa am si spus). Nu am avut activitate, deci nici venituri si implicit, nici profit. In mod normal, ar trebui completat pe zero... Nu stiu insa daca nu cumva, atata vreme cat platesc forfetarul, nu ar trebui sa trec totusi valoarea cumulata a acestuia (din Mai, pana pe 27 August).
Un raspuns, macar pentru intrebarea nr 3, daca se poate... care este formula de calcul pentru Forfetarul de pe Iulie + August (pana pe 27) si ce suma trec in 101 pe 2009 (il las pe zero?). As vrea ca astazi sa le si depun... (mai am la dispozitie cateva ore)
Multumesc pentru raspunsul rapid, mai am insa cateva nelamuriri:
1. In ce calitate o sa semnez acum declaratiile si daca mai am voie sa folosesc stampila, avand in vedere faptul ca societatea nu mai exista si implicit nici eu nu mai sunt administrator
2. Trebuie (si daca da, unde) sa predau stampila si/sau alte documente?... si ce altceva trebuie sa mai fac, pentru a nu ma trezi peste un timp cu vreo amenda-surpriza?
3. Ce suma trebuie sa trec pentru impozitul forfetar in formularul 100, pentru Iulie si August (pana pe 27)? si ce suma trebuie sa trec in formularul 101 (banuiesc ca 101 ramane pe zero, atata vreme cat nu am avut activitate, deci nici profit... sau cumva trebuie sa trec forfetarul cumulat pe tot anul, pana pe 27 August?)?
4. Dupa ce dau banii si depun formularele, trebuie sa le mai cer vreun document suplimentar, din care sa rezulte in clar ca nu mai am nicio datorie?
5. Cu ce documente trebuie sa ma prezint la banca pentru a-mi recupera capitalul social (200 lei)?

Multumesc inca o data.
Buna ziua.
Am nevoie de un raspuns urgent la urmatoarea problema:

Am avut un SRL, infiintat in 2007, care nu a avut niciodata activitate. Evident ca aparitia impozitului forfetar m-a determinat sa incep procedura de lichidare si radiere. Am obtinut Certificatul de Radiere, in care se spune ca radierea a fost efectuata la data de 27. 08. 2009. Ultimile declaratii le-am depus in 20. 07. 2009 si au fost 100 (ocazie cu care am platit si forfetarul pana in luna a 6-a, inclusiv) si 300. Acum ar fi trebuit sa depun din nou declaratiile... Am fost la Administratia financiara sa anunt ca intre timp, societatea a fost radiata si sa intreb daca mai e cazul sa depun ceva. Functionarul de la informatii (ghiseul 5) a verificat pe calculator si mi-a spus ca totul este ok, firma este radiata si nu trebuie sa mai fac nimic. Totusi, ca sa ma asigur ca totul este ok, am fost si la functionara la care depuneam declaratiile, sa-mi confirme si acolo ca "am scapat". Acolo insa, SURPRIZA! Sunt anuntat ca mai trebuie sa depun 100 (cu forfetarul pe Iulie si August), 300 si 101.

Rugamintea mea este sa-mi spuneti care dintre cei doi a avut dreptate... si daca trebuie sa mai depun inca un rand de declaratii si sa platesc forfetarul pe Iulie si August, cum se impaca asta din p d v legal cu Certificatul de atestare fiscala pe care mi l-au eliberat in data de 20. 08. 2009, in vederea radierii societatii, in care se stipuleaza (citez): "NU ARE DATORII FATA DE BUGETUL DE STAT CONSOLIDAT"

Va multumesc pentru ajutor si va rog sa imi raspundeti urgent, deoarece Luni este ultima zi in care pot depune formularele fara a fi sanctionat suplimentar.