avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1105 soluții astăzi
Forum Activitate CAPBUN

Activitate CAPBUN

Multumesc pentru raspus.
Dar mai am o nelamurire in privinta tineri evidentei separate.
Societatea are activitatea de baza servicii de transport ,pe langa care mai face si achizitii intracomunitare de masini second-hand de la firme din U.E pe care le vinde la persoane fizice in Romania aplicand aceea marja , in aceste conditii trebuie sa tin evidenta separata?
Multumesc.
Buna ziua,
- as dori sa stiu daca pentru achizitiile intracomunitare de masini second-hand trebuie depus si decontul special de tva 301, eu am depus pana acum 300 si 390.
- in Codul Fiscal scrie sa tinem evidenta separata daca avem si un alt obiect de activitate in afara de achizitiile intracomunitare de masini second-hand( jurnal special de cumparari,jurnal special de vanzari si registru comparativ pentru impozit ) si va rog sa-mi spuneti de unde le cumparam aceste registre pentru ca la administratia financiara nu au , la tipizate nu au
- va rog daca stiti sa-mi spuneti mai multe detalii privind achizitiile intracomunitare de masini second-hand ( inregistrare in contabilitate pentru facturile de vanzare , marja profitului,descarcarea de gestiune , complectarea decontului de tva 300,etc....)
Multumesc.