avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Activitate ivan ioana

Activitate ivan ioana

va multumesc pt raspuns doamna av. Ioana Cristea. v-am trimis un email in care v-am explicat mai multe dintre problemele mele.in speranta ca il vezi citi si ca imi veti da si un raspuns, va multumesc anticipat
daca nu vrea sa semneze o hartie la notar in care sa mentioneze ca a luat suma exacta care am virat-o prin op, si ce reprezinta aceastaii pot spune ca nu mai sunt de acord sa semnez prelungirea promisiunii de v-c?
daca prelungesc promisiunea de v-c 6 luni si nici atunci nu e gata cu actele ce se mai poate face? o alta prelungire?
nu as dori sa ajung in instanta. exista vreo cale?
ce trebuie sa va comunic legat de antecontract?
ce sunt acelea exclusivitati?
in cazul in care ajungem la proces trebuie sa platim si o taxa de timbru pt valoarea trecuta in antecontract?
e bine sa merg la notar si cu un avocat?
buna ziua.
Am si eu o problema si sper ca ma veti putea ajuta. Am incheiat o promisiune de vanzare cumparare acum 2 luni pentru cumpararea unui teren, iar sapt viitoare urmeaza sa facem contractul de vanzare - cumparare.
In promisiune scrie ca s-a primit o anumita suma de bani, reprezentand avansul, iar restul urmand sa se achite la termenul stabilit de notar.
Problema este urmatoarea: s-au virat prin o.p. vanzatorului o suma mai mare de bani, iar acesta urmand sa inceapa constructia unei case, dar fara sa se faca niciun act sau nicio chitanta pentru banii virati (exista doar O.P- ul cu suma virata).
Pana in prezent vanzatorul nu a facut decat fundatia casei si a strans santierul, mentionand ca aceasta costa mai mult decat a zis prima data cand s-a apucat de constructie si ca terenul si fundatia se incadreaza in suma de bani primita.
Alta problema o reprezinta faptul ca, vanzatorul detine un teren mai mare, din care trebuia sa dezmembreze un lot, adica acela care trebuia sa mi-l vanda, dar nici pana in prezent nu are documentatia necesara, adica, cadastru, certificat fiscal, certificat de urbanism pentru dezmembrare si extras de carte funciara (aceste acte sunt solicitate in promisiune de vanzare cumparare).
Cum as putea sa procedez in continuare si sa nu fac un lucru gresit?
- pentru ca vanzatorul face presiuni asupra mea si nu crede ca nu mai am bani sa continui constructia si vrea sa semnez la notar o hartie in care sa se mentioneze ca voi continua constructia doar cu el, doar asa cred ca va recunoaste ca a primit o suma mai mare de bani, fata de cea care e mentionata in promisiunea de v-c, nu as mai vrea sa continuam niciun fel de colaborare si sa renunt la teren , deoarece actele nu se pot face din cauza dlui pt ca nu le are (dar ar trebui probabil sa il dau in judecata ca sa imi pot recupera banii macar cei mentionati in promisiune, pt ca de ceilalti bani dati fara nicio hartie nu cred ca ii mai pot recupera).
- sau sa prelungesc promisiunea de v-c pe 6 luni pana isi facea actele cu conditia sa imi semneze la notar o hartie in care sa declare suma reala care a primit-o prin transfer bancar, reprezentand intregul pret al terenului si restul pentru inceperea constructiei.
Astept un raspuns cat mai urgent
multumesc