avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate datornic1972

Activitate datornic1972

Buna ziua! Am un SRL cu datorii catre bugetul de stat (impozite, contributii etc) in valoare de aprox 43.000 RON. Acum o saptamana am primit o somatie de plata de la ANAF pt datoriile respective (termen de plata 15 zile). As dori sa cesionez firma insa vreau sa stiu care ar fi implicatiile acestei actiuni:
1. daca mai pot fi trasi la raspundere asociatii/ administratorul dupa incheierea cesiunii;
2. daca se poate realiza cesiunea dupa expirarea termenului de plata mentionat pe somatie;
3. cand exact inceteaza raspunderea asociatilor/administratorului (la semnarea contractului de cesiune sau dupa publicarea in MO)?

Sincer, as incerca sa platesc o parte din debitul respectiv (in jur de 10.000 RON), si as dori sa stiu daca ar avea vreo influenta pozitiva asupra situatiei mele in fata ANAF... Inteleg ca reesalonarea datoriilor catre buget nu are prea mari sanse de reusita, insa eu as fi dispus sa incerc si varianta platilor partiale, periodice (as dormi mai linistit asa).

Va rog, ajutati-ma cu un sfat pt ca am citit opinii pro si contra, am auzit de tzepe date de cesionari, raspundere penala a asociatilor/administratorului chiar si dupa cesiune etc si nu mai stiu ce sa fac!!! Chiar vreau sa rezolv rapid acesta situatie si sa-mi continui activitatea in mod legal (pe aceeasi firma sau pe alta).

Va multumesc anticipat!