avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 915 soluții astăzi
Forum Activitate boros.a

Activitate boros.a

Răspuns la discuția Permis luat nedrept
Din pacate inca nu stiu motivatia judecatorilor deoarece inca nu s-a redactat la tribunal (cel putin asa mi se spune,termenul ar fi de 30 de zile de la pronuntare),caile extraordinare le-am citit dar din pacate nu ma incadrez la nici un articol.
Am sa trec direct la subiect,in anul 2008 luna decembrie circuland cu o autoutilitara de 7,5t pe E60 in localitatea Alesd la ora 14:00,am fost depistat de radarul fix amplasat in localitate cu viteza de 103 km/h,fapt care este total eronat fiind inpreuna cu mai multi colegi de firma.Autoutilitara pe care o conduceam este limitata prin constructie la 89km/h,faptul ca nu mergeam cu viteza respectiva o demostreaza si diagrama tahograf din ziua respectiva.Am contestat procesul verbal si am castigat in instanta dar IPJ-ul a facut recurs si am pierdut procesul printr-o sentinta irevocabila in data de 12 oct.2009,desi am depus la dosar atat diagrama cat si verificarea limitarii emisa de ARR.Acum sunt fara permis este in joc locul de munca,periada de suspendare e de 90 zile fara posibilitate de reducere a suspendarii pt.ca am mai beneficiat in 2006 de o asemenea reducere.Intrebarea mea e daca mai pot sa atac hotararea irevocabila sau daca este vreo posibilitate de a primi permisul inapoi la 30 zile?Va multumesc frumos.Boros.A