avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Activitate brodi

Activitate brodi

Răspuns la discuția curator sau tutore?
Prin sentinta de divort tatal era obligat la plata pensiei alimentare,aceasta ramane valabila si in cazul in care eu voi obtine tutela minorului?
Multumesc,
Răspuns la discuția curator sau tutore?
Indeplinesc cele de mai sus,am si recomandarile necesare.
Ca sa fiu tutore inseamna decaderea din drepturile parintesti ,in cazul de fata al tatalui,cine va face acesta actiune?In ce masura ar putea sa fie afectat copilul?
Eu nu sunt impotriva legaturii de familie pe care o are cu tatal(biologic oricum ramane tatal lui) dar nu este benefic copilului din alte puncte de vedere.
Multumesc,
In prezent sunt numita curator pentru un nepot de 12ani,a carui mama a decedat in urma cu 3(trei)luni.Mama minorului era sora mea si divortase de tatal baiatului in anul 2004.
Dupa tragedie baiatul a ales sa ramana in familia mea,am urmat caile legale cele mai la indemana la momentul respectiv,adica m-am adresat Autoritatii Tutelare locale unde am expus problema si am cerut curatela pentru minor.
As vrea sa stiu daca pot sa fiu tutore pentru minor ,daca se poate face acest lucru prin sentinta judecatoreasca si daca e destul ca eu sa ma adresez Primariei sau Directiei Sociale din cadrul primariei.
Tatal minorului, in anii cand trebuia sa participe cu pensie alimentara la cresterea copilului nu a facut-o,nici n-a pastrat legatura foarte apropiata cu copilul.
In momentul de fata el(tatal minorului) locuieste cu parintii si cu o sora care este casatorita si are familia in aceeeasi casa.Are si cazier juridic,a prejudiciat cu sume importante de bani diverse persoane.
In urma decesului copilul a mostenit un imobil care fusese cumparat doar de catre mama minorului.
As dori sa stiu cat de sigura este curatela,daca nu ar fi mai bine pentru copil sa fiu tutore.
Ce drepturi pot sa-i reprezint ca si curator.
In decizia de curatela scrie ca ii reprezint drepturile si ca particip la ingrijirea acestuia.
Dar daca eu vreau sa merg cu copilul in afara tarii nu pot sa-i fac pasaport ,trebuie sa cer acordul tatalui si nnu mi se pare normal atata vreme cat nu participa cu nimic la educatia si intretinerea lui.
Va rog sa ma sfatuiti ce ar fi mai bine sa fac in aceasta situatie.
Va multumesc,