avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 486 soluții astăzi
Forum Activitate Daniela1974

Activitate Daniela1974

Am vorbit cu cei de la asistenta contribuabili. Mi-au spus ca din punctul lor de vedere se poate considera inchirierea activitate accesorie, mai ales ca nu este purtatoare de TVA. Depinde de cine vine in control ........ Legea este interpretabila in acest caz !
Mai are cineva alta parere ?
Imobilele au fost achizitionate de la persoane fizice si nu s-a dedus TVA, deci suma taxei deductibile este 0 !

In acest caz ... ?
Pe forumul expertizacontabila am gasit cele de mai jos:
Ce nu intra in calculul cifrei de afaceri pentru atingerea plafonului de 35.000 euro?

4. Pentru calculul cifrei de afaceri in vederea atingerii plafonului de 35.000 euro nu vom lua in considerare
operatiunile scutite cu drept de deducere care sunt accesorii activitatii principale;
operatiunile scutite fara drept de deducere care sunt accesorii activitatii principale;
livrarile de active corporale sau necorporale;
livrarile intracomunitare de mijloace de transport noi catre un cumparator care nu ne comunica un cod valabil de inregistrare in scopuri de TVA.

Activitatea de inchiriere este accesorie activitatii principale, deci conform celor scrise pe expertiza contabila nu intra in calcului celor 35000 eur!
Ce parere aveti ?
Multumesc pentru raspuns, dar activitatea de inchiriere este "accesorie" activitatii principale. In acest caz mai intra la calculul cifrei de afaceri ?
Am o societate neplatitoare de TVA cu activitate de baza intretinere corporala si activitate accesorie declarata prin act constitutiv inchirierea si subinchirierea de imobile. Veniturile din intretinere corporala sunt de 25000 eur iar din chirii 15000 Eur. La calculul cifrei de afaceri pentru plafonul de 35000 Eur intra si activitatea de inchiriere si subinchiriere, care nu este platitoare de TVA ? Daca da, am depasit plafonul de cateva luni, si cum sa procedez in acest caz !