avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 934 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaela Lapau

Activitate Mihaela Lapau

Buna ziua, ma adresez Dv. pentru ca nu mai stiu , cum sa procedez;
Cazul meu pe scurt : sant cetatean Roman, fostul sot si copilul (minor are varsta de 7ani), cetateni Romani; In momentul actual ne aflam in Cipru, unde am si divortat.
In urma divortului am obtinut custodia copilului, ambii parinti;
Tatal copilului s-a intors in Romania de mai bine de un an; copilul era trecut pe pasaportul tatalui, iar tatal refuza de a-mi da semnatura pentru a putea intocmi alt pasaport copilului; pentru a obtine un nou pasaport, la o custodie impartita, am nevoie si de semnature tatalui . La ora actuala, copilul are mai bine de doi ani , pe teritoriul acestei tari, fara a avea documente, asigurare pentruca nu dispune de pasaport; Am fost la Ambasada Romaniei , dansii nu ma pot ajuta ; am deschis alt proces pentru obtinerea custodiei totale,..
Intrebarea mea catre Dv. este : daca Tribunalul local nu ami acorda custodia totala, ce cale exista pentru obinerea pasaportului pentru copil?
Iar, in cazul obtinerii custodiei totale, ce va trebui sa fac pentru obtinerea acestui pasaport?
Cum este posibil, ca pentru acest copil intr-o tara Europeana, cetatean European, sa nu existe nici o alta cale decat tribunalul,pentru obtinerea unui pasaport; nu are nici un drept aici, intr-un fel este ilegal, ca sa nu mai spun ce se intampla in cazul in care se imbolnaveste , care este costul Spitalelor..., nu poate calatori in afara tarii, la scoala a fost acceptat doar cu promisiunea de a duce toate actele in viitorul apropiat, pur si simplu nu are nici un drept acest copil...
Tatal nu vrea sa coopereze in nici un fel, nu pasaport, nu pensie alimentara, nu se implica in nici un fel pt cresterea copilului;
Autoritatile locale, nu ma pot ajuta in nici un fel atata timp cat copilul nu dispune de pasaport; nici nu mai stiu ce as mai putea face...
De aceea, ma adresez pe aceasta cale catre Dumneavoastra,cu marea rugaminte, poate, ma puteti sfatui ce as putea sa fac in cazul acesta.
Va multumesc.